eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Postępowanie naprawcze - wady i zalety

Postępowanie naprawcze - wady i zalety

2012-07-06 10:23

Przeczytaj także: Postępowanie upadłościowe: umorzenie długów osób fizycznych


Wady postępowania naprawczego

Postępowanie naprawcze ma jednak także pewne minusy, choćby w postaci kosztów, które są oczywiście mniejsze od kosztów egzekucji czy postępowania upadłościowego. Z chwilą wszczęcia postępowania naprawczego sąd obligatoryjnie ustanawia dla przedsiębiorcy nadzorcę sądowego, którego koszty wynagrodzenia ponosi przedsiębiorca. Zgodnie z ustawą Prawo upadłościowe i naprawcze przedsiębiorca jest zobligowany zawrzeć z nadzorcą sądowym umowę zlecenia na wykonywanie czynności nadzorcy. W związku z powyższym na przedsiębiorcy ciąży ciężar ponoszenia kosztów comiesięcznego wynagrodzenia, które nie może być niższe niż wysokość podwójnego przeciętnego wynagrodzeniaw sektorze przedsiębiorstw bez nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedzającego rok, w którym następuje powołanie nadzorcy. Oznacza to, iż wynagrodzenie nadzorcy nie zawsze będzie adekwatne do nakładu włożonej przez niego pracy. Ponadto należy zaznaczyć, iż od dnia wszczęcia postępowania naprawczego do dnia prawomocnego rozstrzygnięcia, co do zatwierdzenia planu naprawczego albo umorzenia postępowania przedsiębiorca nie może zbywać ani obciążać swego majątku. Zakaz obciążania i zbywania majątku stanowi swoistą gwarancję zaspokojenia wierzytelności. Zakaz ten jednak nie dotyczy rzeczy zbywanych przez przedsiębiorcę w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, aby wszczęte postępowanie naprawcze nie uniemożliwiło mu normalnego funkcjonowania.

Należy pamiętać, że ustawa wprowadza ograniczenia czasowe, co do prowadzenia postępowania naprawczego. Mały i średni przedsiębiorca mają trzy miesiące na zawarcie układu, w pozostałych zaś przypadkach przedsiębiorca ma cztery miesiące na zawarcie układu pod rygorem umorzenia postepowania.

Czy postępowanie naprawcze działa?

Postępowanie naprawcze oferuje solidną ochronę przedsiębiorcy, który zyskuje czas na spokojną restrukturyzację swojej firmy oraz wynegocjowanie układu z wierzycielami, przy jednoczesnej niewielkiej ingerencji sądu i niskich kosztach. Wierzyciele zaś zyskują możliwość korzystnego rozwiązania rosnących problemów z płatnością po stronie dłużnika i zyskują pewność, że ich interesy będą należycie chronione w ramach zawartego układu. Jest to także znacznie szybszy sposób na uzyskanie porozumienia co do spłat wierzytelności niż upadłość układowa. Konieczne jest jednak współdziałanie wierzycieli i dłużnika oraz dużo dobrej woli i chęci współpracy po obu stronach. Podmiotu które zdecydują się na uczestnictwo w takim postępowaniu nagradzane są jednak za swoją dobrą wolę i wysiłek usunięciem niebezpieczeństwa niewypłacalności dłużnika i zaspokojeniem jego wierzycieli przy stosunkowo niewielkich kosztach. Szkoda, że postępowanie naprawcze pozostaje rzadkością w Polsce, oferuje wszak godziwą ochronę interesów wszystkich uczestników niewielkim kosztem.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: