eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Przerwa w pracy z tytułu niepełnosprawności

Przerwa w pracy z tytułu niepełnosprawności

2011-10-25 12:07

W trakcie dodatkowej przerwy przysługującej z tytułu niepełnosprawności pracownik nie ma obowiązku przebywać na terenie zakładu pracy.

Przeczytaj także: Zapis w regulaminie pracy: przerwa w pracy

Pytanie: Pracownik posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, przysługuje mu z tego tytułu dodatkowa przerwa w pracy w wysokości 15 min. Czy w czasie tej przerwy pracownik powinien być na terenie zakładu pracy, a czy może wyjść poza teren np. w celu odbycia spaceru na świeżym powietrzu?

Odpowiedź: W trakcie dodatkowej przerwy przysługującej z tytułu niepełnosprawności pracownik nie ma obowiązku przebywać na terenie zakładu pracy.

Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Pomimo, iż czas tej przerwy jest wliczany do czasu pracy, pracownik nie ma obowiązku przebywania w jej trakcie na terenie zakładu pracy. Przyjmuje się bowiem, iż w czasie przerwy w pracy pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy. A zatem pracownik niepełnosprawny może czasem przerwy swobodnie dysponować, w tym również przeznaczyć przerwę na spacer poza zakładem pracy.
Dodatkowa przerwa w pracy przysługuje pracownikowi niepełnosprawnemu niezależnie od 15 min. przerwy przysługującej wszystkim pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin.

Zasady wykorzystywania obu przerw w pracy są takie same. A zatem również w czasie 15 minutowej przerwy przysługującej pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, pracownicy nie muszą pozostawać na terenie zakładu pracy.

Powyższe oznacza, że pracownik niepełnosprawny, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, może zdecydować się na łączne wykorzystanie obu przerw i przez 30 minut przebywać poza zakładem pracy.

Warto wprowadzić dodatkowe zapisy

Pracodawca nie może zakazać pracownikom opuszczania zakładu pracy podczas przerwy. Ponieważ jednak czas ten jest wliczany do czasu pracy, warto zastanowić się, czy nie wprowadzić dodatkowych dokumentów (np. książki wejść i wyjść) czy innych rozwiązań (np. karty magnetyczne), aby była jasność, iż w trackie przerwy pracownik, który jest w czasie pracy, przebywał poza zakładem. Działanie takie uchroni pracodawcę przed ewentualnymi następstwami nieszczęśliwych wypadków, które mogą się zdarzyć poza zakładem pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 17 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2010 r. nr.214, poz. 1407),
  • art. 134 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: