eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Potwierdzanie obecności w pracy

Potwierdzanie obecności w pracy

2011-05-02 11:03

Wybór metody, za pomocą której pracownicy będą potwierdzali przybycie do pracy, należy do pracodawcy. Nie muszą to więc koniecznie być listy obecności. Możesz zdecydować się na inną metodę i wprowadzić ją do regulaminu pracy. Jeżeli nie masz obowiązku tworzenia takiego dokumentu (zatrudniasz mniej niż 20 pracowników) - odpowiednie postanowienia możesz zawrzeć w pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia, którą doręczasz każdemu pracownikowi.
Przyjrzyjmy się następujacej sytuacji: W regulaminie pracy jest zapis, że formą potwierdzania obecności w pracy jest zgłoszenie przez pracownika swojego przybycia do pracy swojemu bezpośredniemu przełożonemu bądź odpowiedniemu kierownikowi. Kadry dodatkowo prowadzą listy obecności, które podpisują pracownicy. Jeden z byłych pracowników nie podpisał listy obecności za 1 miesiąc, co zostało zauważone przez kadry dopiero po rozwiązaniu z nim umowy o pracę. Czy w związku z brakiem podpisu na liście obecności tego pracownika mogę mieć jakieś problemy jako jego przełożony?

Nie, ponieważ podpisywanie listy obecności nie jest w tym przypadku obowiązkowe.

Wybór metody, za pomocą której pracownicy będą potwierdzali przybycie do pracy, należy do pracodawcy. Nie muszą to więc koniecznie być listy obecności. Możesz zdecydować się na inną metodę i wprowadzić ją do regulaminu pracy. Jeżeli nie masz obowiązku tworzenia takiego dokumentu (zatrudniasz mniej niż 20 pracowników) - odpowiednie postanowienia możesz zawrzeć w pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia, którą doręczasz każdemu pracownikowi. Jeśli zatem w regulaminie pracy widnieje zapis, że pracownik potwierdza przybycie i obecność w pracy przez zgłoszenie tego faktu swojemu bezpośredniemu przełożonemu bądź odpowiedniemu kierownikowi, to w firmie obowiązuje taki właśnie sposób potwierdzania powyższego faktu. Wprowadzona przez dział kadr lista obecności stanowi uboczną formę potwierdzania obecności w pracy w stosunku do oficjalnego sposobu, o którym mowa w regulaminie pracy. Wówczas ani przełożeni, ani "kadry" nie mogą wymagać od pracowników składania podpisów na takiej liście. Jej podpisywanie przez pracowników stanowi jedynie wyraz ich dobrej woli.

Skoro lista nie obowiązuje, nie trzeba zbierać podpisów

Zbieranie podpisów pracowników na liście obecności w sytuacji, o której mowa w pytaniu, nie należy do obowiązków pracodawcy. Nawet jeśli dział kadr wprowadził taki zwyczaj, pracownicy nie muszą podpisywać tej listy. Zgodnie z regulaminem pracy swoją obecność w pracy potwierdzają bowiem przez zgłoszenie tego faktu bezpośredniemu przełożonemu bądź odpowiedniemu kierownikowi. A zatem nawet jeżeli pracownik przez miesiąc nie składał podpisów na liście obecności, a "kadry" tego wcześniej nie spostrzegły, nie stanowi to naruszenia obowiązków przez jego przełożonych bądź przez pracowników działu kadr. Tym samym nie naraża wspomnianych osób na żadną odpowiedzialność.

Podstawa prawna:
art. 29 § 3, art. 1041 § 1 pkt 9 kp.

www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.