eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Pracownik młodociany a ewidencja czasu pracy

Pracownik młodociany a ewidencja czasu pracy

2010-04-20 00:55

Rozważmy następującą sytuację: firma zamierza uzupełnić personel o kilku pracowników młodocianych. Czy w przypadku tego rodzaju zatrudnionych konieczne jest prowadzenie ewidencji czasu pracy, czy też pracodawca może z niej zrezygnować?

Przeczytaj także: Wynagrodzenie za nadgodziny - ważne zapiski pracownika

Przypomnijmy, stosownie do art. 149 § 1 K.p., na pracodawcy spoczywa zobligowanie do prowadzenia ewidencji czasu pracownika, która służy do celów prawidłowego ustalenia wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy. Obowiązek ten ma charakter powszechny, co w praktyce oznacza, że dotyczy on wszystkich pracodawców bez względu na liczbę zatrudnionego personelu, rodzaju przyjętego systemu wynagradzania czy też sektora własności lub formy organizacyjnej przedsiębiorstwa.

Jedynie w stosunku do pracowników zatrudnionych w zadaniowym czasie pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w nocy nie ewidencjonuje się godzin pracy. W ich przypadku ewidencja obejmuje inne informacje (np. urlopy i inne usprawiedliwione lub nieusprawiedliwione nieobecności w pracy).

Kodeks stanowi wprost (por. art. 193 K.p.), że szef jest obowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy pracowników młodocianych. Szczegółowy zakres tego obowiązku wynika natomiast z § 8 ust. 1 rozporządzenie MPiPS z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. Nr 62, poz. 286 ze zm.), w którym to wyraźnie jest powiedziane, że pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym:
  • pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy,
  • dyżury,
  • urlopy,
  • zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy,

a w stosunku do pracowników młodocianych pracodawca uwzględnia w ewidencji także:
  • czas ich pracy przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.

Z powyższego wynika zatem, że ewidencję czasu pracy pracownika młodocianego bezwzględnie należy prowadzić. Treściowo tworzy się ją na zasadach ogólnych czyli tych, które obowiązują w stosunku do pracowników niemłodocianych. Dodatkowo pracodawca musi ją uzupełnić o informacje dotyczące ilości godzin, które młody człowiek przepracował przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie podczas przygotowania zawodowego nie jest zabronione.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: