eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym

Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym

2009-08-09 13:28

Za pracę w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy pracownik powinien otrzymać dzień wolny. Powinien także otrzymać zapłatę za wykonaną dodatkową pracę. I o ile w przypadku krótkich okresów rozliczeniowych rozliczenie wynagrodzenia w takim przypadku raczej nie sprawia problemów, o tyle w okresach dłuższych i w przypadku stałej stawki miesięcznej pojawiają się czasem wątpliwości. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo.
Pracownik, w każdym okresie rozliczeniowym, oprócz niedziel i świąt lub dni wolnych udzielonych za pracę w niedziele i święta, powinien mieć dodatkowo również dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Tych dni powinno być tyle, ile jest pełnych tygodni pracy w okresie rozliczeniowym.
Może się jednak zdarzyć, że pracodawca ze względu na szczególne okoliczności, w takim 6-tym dniu wzywa pracownika do pracy. W takim przypadku, pracownikowi w zamian za pracę w tym dniu należy się inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego w terminie z nim uzgodnionym. Ponadto, ten dzień wolny przysługuje bez względu na liczbę przepracowanych godzin.

Przykład:
Pracownik został wezwany do wykonywania zadań pracowniczych w dwie soboty, będące dniami wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. W jedną z nich świadczył pracę przez 3 godziny, w drugą zaś - przez 8. Zarówno za jedną jak i za drugą należy mu się dzień wolny. Łącznie zatem, do końca okresu rozliczeniowego powinien otrzymać 2 takie dni.

Wynagrodzenie za pracę w sobotę, ale nie za dzień wolny

Jeśli pracownik został wezwany do pracy w 6-tym dniu tygodnia i dostał w zamian inny dzień wolny, to za pracę w tym dniu, mimo iż pracodawca oddaje mu dzień wolny, trzeba również zapłacić. Za każdą wykonaną pracę przysługuje bowiem wynagrodzenie.

Ale uwaga! Pracodawca nie płaci za dzień wolny udzielony w zamian za taką pracę - nie ma bowiem przepisu, który kazałby płacić za odpoczynek w tej sytuacji. Miesięczne wynagrodzenie pracownika nie ulegnie zatem zmianie, jeśli praca w sobotę odbywa się w tym samym miesiącu, w którym udzielany jest w zamian dzień wolny.

Przykład:
Pracownik w czerwcu 2009 r. został wezwany na 8 godzin do pracy w dniu wolnym wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy. W czerwcu pracodawca oddał mu dzień wolny w zamian za tę pracę. Pracownik przepracował zatem tyle godzin ile wynika z obowiązującego go w tym miesiącu wymiaru - miał zaplanowanych 168 godzin, potem pracodawca dodał mu jeszcze 8 godzin pracy i oddając dzień wolny - te 8 godzin zabrał. Pracownik otrzyma zatem w czerwcu normalne miesięczne wynagrodzenie. Jeśli zdarzy się tak, że praca w sobotę była wymiarowo niższa niż zaplanowana w dniu wolnym za nią udzielonym – pracodawca zapłaci za niedobór.

 

1 2

następna

oprac. : KadryOnline

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

  • Praca w sobotę

    Pracuję w magazynie 5 dni w tygodniu po 8 godzin i czasem w sobotę idę na 8 godzin płatnych 100%. Ostatnio pracodawca oznajmił nam, że ...

  • Polecenie pracy

    Witam, pracodawca wyznaczył dzień wolny 26.01.2018 za święto 6 stycznia. Czy w tym dniu może wręczyć pracownikom polecenie pracy w tym dniu?

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.