eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Czasowe delegowanie pracownika do innego miasta – możliwe, ale z dietami

Czasowe delegowanie pracownika do innego miasta – możliwe, ale z dietami

2014-03-10 00:20

Czasowe delegowanie pracownika do innego miasta – możliwe, ale z dietami

Czasowe delegowanie pracownika z dietą © Minerva Studio - Fotolia.com

Siedziba firmy mieści się w mieście A, pracownik w umowie o pracę jako miejsce pracy ma wskazane miasto B, pracodawca oddelegowuje na 2 tygodnie pracownika z powodu swoich potrzeb zgodnie z art. 42 § 4 kp do miasta C. Czy z tytułu takiego czasowego oddelegowania przysługują zwrot kosztów podróży i dieta?

Przeczytaj także: Zagraniczna podróż służbowa z prawem do diety

Tego typu czasowe delegowanie pracownika wymaga wypłacania mu diet z tytułu przebywania w podróży służbowej.

Zgodnie z art. 42 § 4 Kodeksu pracy pracownikowi można tymczasowo (do 3 miesięcy w roku kalendarzowym) powierzyć inną pracę. Większość specjalistów uważa jednak, że dotyczy to jedynie czasowej zmiany rodzaju pracy, a nie zmiany pozostałych warunków umowy o pracę, takich jak m.in. miejsce pracy czy wymiar czasu pracy (te można zmienić jedynie wypowiedzeniem lub porozumieniem zmieniającym umowę o pracę). W razie czasowego powierzenia pracownikowi obowiązków:
  • poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub
  • poza stałym miejscem jego pracy,

pracownik pozostaje w podróży służbowej i należą mu się wszelkie świadczenia z tego tytułu, jak np. diety.

Gdyby opisywany tu pracownik został oddelegowany do siedziby firmy w miejscowości A, również nastąpi delegacja. Siedziba pracodawcy jest bowiem miejscem pracy tylko wówczas, gdy nie wpisano innego miejsca pracy – a tu miejsce pracy jest w miejscowości B.


Uwaga: w przypadku powierzenia pracownikowi w innej miejscowości identycznej pracy, jak ta, którą pracownik wykonuje stale – zdaniem ministerstwa pracy – nie powinna to być podróż służbowa, lecz należy zmienić miejsce pracy w umowie o pracę. W podobnym duchu wypowiadał się Sąd Najwyższy (m.in. wyrok z 11 lutego 1999 r., II UKN 466/98, OSNAP 2000/7/289; wyrok z 30 maja 2001 r., I PKN 424/00, OSNP 2003/7/172), który uznał, że delegacja ma charakter incydentalny i – jako zadanie służbowe poza stałym miejscem pracy – musi być skonkretyzowana; nie może mieć charakteru generalnego.

Podstawa prawna:
  • art. 29 § 1 i 4, art. 42 § 4, art. 77[5] ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: