eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Kiedy można odebrać dzień wolny za święto 1 Maja w sobotę?

Kiedy można odebrać dzień wolny za święto 1 Maja w sobotę?

2021-04-27 13:50

Kiedy można odebrać dzień wolny za święto 1 Maja w sobotę?

Kiedy można odebrać dzień wolny za sobotę 1 maja? © pixabay.com

Podczas zbliżającego się weekendu majowego po raz pierwszy w tym roku święto wolne od pracy wypadnie w sobotę. W związku z tym pracownicy mogą odebrać dodatkowy dzień wolny.

Przeczytaj także: Dzień wolny za święto - grafiki pracy do zmiany

Zgodnie z art. 130 par. 2 Kodeksu Pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Pracodawca powinien więc udzielić dnia wolnego za święto wypadające w sobotę w tym samym okresie rozliczeniowym. Może on być różny w każdym zakładzie pracy – najczęściej wynosi miesiąc, jednak może to być kwartał, pół roku lub nawet rok. W przypadku, gdy wynosi on miesiąc, dnia wolnego za Święto Pracy należy udzielić pracownikowi do końca maja. Pracodawca może ustalić konkretną datę lub pozostawić wybór w gestii pracownika, np. spośród kilku zaproponowanych dni.

Nie ma możliwości obniżenia czasu pracy w innym okresie rozliczeniowym nawet na wniosek pracownika. Porozumienia między pracodawcą a pracownikiem w tej kwestii są nieskuteczne i mogą być uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym, zagrożone karą grzywny. Nie ma także możliwości dzielenia dnia wolnego na kilka części, np. dwa razy po 4h.

fot. pixabay.com

Kiedy można odebrać dzień wolny za sobotę 1 maja?

Dnia wolnego za Święto Pracy należy udzielić pracownikowi do końca maja.


Jeżeli pracownik w dniu wyznaczonym przez pracodawcę jako dzień wolny za święto wypadające w sobotę przebywa na zwolnieniu lekarskim, urlopie wypoczynkowym, macierzyńskim lub rodzicielskim, pracodawca nie ma obowiązku wyznaczać dodatkowego dnia w innym terminie.

Nie ma natomiast znaczenia choroba pracownika przypadająca 1 maja – jeżeli zdąży on wrócić do pracy przed wyznaczonym dniem wolnym, należy mu go udzielić.

Analogiczna sytuacja powtórzy się w tym roku jeszcze raz, ponieważ Boże Narodzenie również wypada w sobotę.

Mateusz Boguszewski, główny księgowy w firmie

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: