eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

2009-05-02 08:36

Przeczytaj także: Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy


Przymusowe zwolnienie ze świadczenia pracy

Jeżeli pracodawca nie uzyska zgody pracownika i nie pozwoli mu na wykonywanie pracy, wówczas pracownikowi będzie przysługiwać roszczenie o dopuszczenie do pracy w okresie wypowiedzenia. Jednak umowa o pracę rozwiąże się wcześniej niż zakończy się postępowanie przed sądem, dlatego pracownik będzie mógł jedynie dochodzić od pracodawcy naprawienia szkody (czyli odszkodowania), jaką poniósł przez to, że nie został dopuszczony do pracy. Ciężar dowodu (m.in. wykazanie szkody) będzie obciążał pracownika.

Rozwiązaniem, ż którego może skorzystać pracodawca jest skierowanie pracownika na urlop wypoczynkowy. Zgodnie z art. 1671 KP, w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Nie jest to jednak rozwiązanie wystarczające: okres wypowiedzenia niejednokrotnie trwa 3 miesiące, pracownik wykorzystał już urlop bieżący i zaległy. Poza tym pracownik zwykle nie dysponuje tak długim wymiarem urlopu do wykorzystania, aby móc z niego korzystać przez cały okres wypowiedzenia. Praktykowane jest zatem wysyłanie pracownika na cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia i zwalnianie go na pozostałą część z obowiązku świadczenia pracy. W takim przypadku powinno zostać precyzyjnie wskazane czym jest usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy w poszczególne dni okresu wypowiedzenia.

Do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy powinno dochodzić zawsze w formie pisemnej. Z dokumentu powinno wynikać, że pracownik wyraził zgodę na zwolnienia go z obowiązku świadczenia pracy. Należy podać datę zawarcia porozumienia i określić jego strony - pracodawcę i pracownika, a następnie jego treść. Z dokumentu powinno wynikać: w jakim okresie pracownik zostaje zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, a w jakim np. korzysta z urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia) oraz jakie są uprawnienia płacowe pracownika z tym związane.

Podstawa prawna:
  • art. 3531 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy
  • art. 11, art. 22 § 1, art. 94 pkt 2, art. 100 Kodeksu pracy

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: