eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Okres wypowiedzenia umowy o pracę: jak go skrócić?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę: jak go skrócić?

2008-10-06 14:04

Przeczytaj także: Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia


Przy upadłości lub likwidacji

Nieco innymi prawami rządzi się skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony w sytuacji, gdy (art. 361 § 1 K.p.):
  • pracodawca ogłasza upadłość,
  • firma ulega likwidacji,
  • nastąpiły inne przyczyny niedotyczące pracowników.

Chodzi tu więc przede wszystkim o rozwiązanie umowy o pracę w trybie, o którym mówi ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).

W omawianym tu przypadku, skróceniu do najwyżej 1 miesiąca może ulec jedynie trzymiesięczny okres wypowiedzenia. W praktyce oznacza to więc, że pracodawca może wcześniej rozwiązać umowę o pracę tylko z tym pracownikiem, który był zatrudniony co najmniej 3 lata. Nie potrzebuje jednak jego zgody- skrócenie okresu wypowiedzenia następuje tu na mocy jednostronnej decyzji pracodawcy.

Oświadczenie woli pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia musi trafić do rąk pracownika wraz z wypowiedzeniem umowy o pracę. Nie może nastąpić to później (wyrok SN z 19 grudnia 1990 r., I PR 391/90, OSNCP 1992, Nr 11, poz. 206).

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę skutkuje rozwiązaniem tej umowy z upływem skróconego okresu (uchwała poszerzonego składu SN z 9 lipca 1992 r., I PZP 20/92, OSNCP 1993, Nr 1- 2, poz. 2). Ze względu na to, że wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę przeważnie nie jest korzystne dla pracownika, Kodeks pracy przewiduje, iż w takim wypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Można skrócić- można i wydłużyć

Kodeks pracy dopuszcza również wydłużenie okresu wypowiedzenia (art. 36 § 5 K.p.). Instytucja ta znajduje zastosowanie w stosunku do pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślonyna stanowiskach związanych z odpowiedzialnością materialną. Jej celem jest ułatwienie pracodawcy ponownego obsadzenia danego stanowiska, a obu stronom stosunku pracy- dokonania rozliczenia.

Do wydłużenia okresu wypowiedzenia dochodzi w oparciu o porozumienie z pracownikiem, ale uwaga, stosowne uregulowania w tej kwestii muszą znaleźć się już w umowie o pracę.

Okres wypowiedzenia może zostać przedłużony do:
  • 1 miesiąca, w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 3 miesięcy, w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, a mniej niż 3 lata

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: