eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Inspekcja Handlowa zbadała żarówki i oprawy

Inspekcja Handlowa zbadała żarówki i oprawy

2019-01-15 12:43

Inspekcja Handlowa zbadała żarówki i oprawy

Żarówki © chianim8r - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak prezentuje się bezpieczeństwo oferowanych polskim konsumentom żarówek i opraw? Odpowiedzi na to pytanie dostarczają wyniki kontroli, którą Inspekcja Handlowa przeprowadziła w II kwartale minionego roku. Inspektorzy wzięli pod lupę 300 rodzajów produktów, w tym 258 opraw oświetleniowych (różnego rodzaju kloszy) i 42 źródła światła (żarówki tradycyjne, z żarnikiem, obecnie sprzedawane jako specjalistyczne żarówki wstrząsoodporne). Kontrolą objęto 92 sklepy, supermarkety i hurtownie.
Wątpliwości kontrolujących wzbudziła ponad 1/3 kontrolowanych wyrobów (35,3 proc., 106 modeli). Aż 88,6 proc. produktów z tej grupy była w nieprawidłowy sposób oznakowana. Chodziło m.in. o:
  • niepełne informacje, które są podstawą bezpiecznego użytkowania,
  • brak nazwy producenta lub importera,
  • brak lub nieprawidłowe oznakowanie CE czy deklaracji zgodności.

W co 4. przypadku zastrzeżenia inspektorów wzbudziło wykonanie produktów, w tym m.in. nieodpowiednia izolacja, niewystarczające zabezpieczenia przed wnikaniem pyłów i wilgoci, ostre krawędzie stykające się z przewodami czy brak zabezpieczeń, które chroniłyby użytkownika w bezpośrednim kontakcie z elektrycznością.

W wyniku badań laboratoryjnych inspektorzy zakwestionowali 4 oprawy oświetleniowe. Część z nich nie zapewniała deklarowanego stopnia ochrony IP – z ang. Ingress Protection. Jest to stopień ochrony zapewnianej przez obudowę przed wnikaniem obcych ciał stałych oraz szkodliwymi skutkami wnikania wody. Niewłaściwa ochrona to zagrożenie zwarcia lub porażenia prądem. W pozostałych przypadkach producent zastosował niewłaściwy typ przewodów dla opraw zewnętrznych.

Wielu przedsiębiorców dobrowolnie usunęło nieprawidłowości. Wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali dwie decyzje czasowo zakazujące udostępniania wyrobu. Prezes UOKiK wszczął 11 postępowań w sprawie wprowadzenia do obrotu wyrobów niezgodnych z wymaganiami, w kilku przypadkach trwają postępowania wyjaśniające.

fot. mat. prasowe

Kupując żarówki, pamiętaj

Przed zakupem należy sprawdzić, czy produkt nie jest uszkodzony.


Żegnamy tradycyjne żarówki


Unia Europejska od 2009 stopniowo wycofuje z produkcji żarówki tradycyjne. Zastąpienie ich halogenowymi, a następnie oświetleniem LED, ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do środowiska oraz ograniczyć wydatki na oświetlenie. Żarówki LED są droższe, ale powinny świecić nawet kilka lat. 1 września 2009 roku UE wycofała z produkcji tradycyjne żarówki o mocy 100 wat, rok później te o mocy 75 wat. W roku 2011 natomiast nastąpiło wycofanie żarówek 60 wat, a w 2012 tych o mocy 40 i 25 wat. Można było jednak nadal wyprzedawać zapasy. 1 września 2018 Unia Europejska wprowadziła zakaz produkcji żarówek halogenowych. Unijne regulacje dopuszczają sprzedaż tego typu żarówek, aż do wyczerpania zgromadzonych zapasów magazynowych. Tradycyjne żarówki możemy jednak nadal kupić jako żarówki „specjalnego przeznaczenia”, „wstrząsoodporne” lub „przemysłowe”.

fot. mat. prasowe

Kupując żarówki, pamiętaj

Przed zakupem należy sprawdzić, czy produkt nie jest uszkodzony.Konsumencie, pamiętaj!


  • Sprawdź na oprawie oświetleniowej, jaki rodzaj żarówki do niej pasuje i jaką powinna mieć maksymalną moc.
  • Przeczytaj informacje o barwie światła podane na opakowaniu. Ciepłe światło jest wskazane w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, zimne sprzyja koncentracji i powinno być stosowane np. w pomieszczeniach biurowych.
  • Sprawdź, czy oprawa lub żarówka jest oznakowana znakiem CE – producent deklaruje w ten sposób, że jest bezpieczna.
  • Na wyrobie, w instrukcji obsługi, karcie gwarancyjnej lub innej dokumentacji powinna znajdować się nazwa, określenie modelu, numer serii, dane producenta lub importera.
  • Oprawy wewnętrzne nie mogą być montowane na zewnątrz – kupuj je zgodnie z przewidywanym przeznaczeniem.
  • Sprawdź przed zakupem, czy produkt nie jest uszkodzony, czy przewody i przełączniki są dobrze dopasowane i czy oprawa jest stabilna.
  • Jeśli masz wątpliwości dotyczące zakupów, skontaktuj się z Inspekcją Handlową.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: