eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Inspekcja Handlowa kontroluje oznakowanie warzyw i owoców. Dużo zastrzeżeń

Inspekcja Handlowa kontroluje oznakowanie warzyw i owoców. Dużo zastrzeżeń

2020-03-10 14:52

Inspekcja Handlowa kontroluje oznakowanie warzyw i owoców. Dużo zastrzeżeń

IH kontroluje oznakowanie warzyw i owoców © Kasia Bialasiewicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czy oznakowanie owoców i warzyw oferowanych nam przez sieci handlowe przedstawia nam realne informacje na temat pochodzenia tych produktów? Odpowiedzi na to pytanie poszukują właśnie inspektorzy IH. Zlecone przez UOKiK kontrole ruszyły 12 lutego br. Do tej pory zweryfikowano 1256 partii warzyw i owoców w 98 supermarketach. Niestety nie obyło się bez nieprawidłowości - najgorzej pod tym względem wypadły: Delikatesy Centrum (36,1 proc.), Intermarche (15,6 proc.) oraz Stokrotka (13,9 proc.).

Przeczytaj także: Zagadkowe pochodzenie owoców i warzyw. Są wyniki kontroli IH

Prawidłowość oznakowania warzyw i owoców już nie po raz pierwszy przykuwa uwagę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodatkowe kontrole w tym zakresie prezes UOKiK zlecił Inspekcji Handlowej 12 lutego br. Tym razem pod lupę wzięto sieci handlowe.

Jak informuje UOKiK, nieprawidłowości w zakresie oznakowania warzyw i owoców wystąpiły w 37 spośród 98 przebadanych placówek 16 sieci handlowych.

Inspektorzy sprawdzili oznakowanie 1256 partii warzyw i owoców. Do kontroli typowali przede wszystkim takie, w stosunku do których jest największe ryzyko podania błędnego kraju pochodzenia czyli pomidory, ogórki, kapusta, cebula, czosnek, marchew, jabłka. Zakwestionowano 161 partii produktów (12,8 proc.), w tym 125 partii (10 proc.) ze względu na brak kraju pochodzenia lub błędne wskazanie Polski jako kraju pochodzenia.

Niechlubnymi liderami pod względem liczby nieprawidłowości okazały się:
  1. Delikatesy Centrum (36,1 proc. zakwestionowanych partii ze względu na błędną informację o kraju pochodzenia lub jej brak),
  2. Intermarche (15,6 proc.),
  3. Stokrotka (13,9 proc.).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Kaufland (10,7 proc.), Lidl (8,9 proc.) Carrefour (8,7 proc.), Dino (8,3 proc.) i Biedronka (8 proc.). Podczas tejże kontroli inspektorzy nie mieli zastrzeżeń względem Aldi, Auchan oraz E.Leclerc.
Przykłady wykrytych nieprawidłowości:
  • cebula czosnkowa w Intermarche była oznakowana jako polska, choć pochodziła z Włoch,
  • jabłka w Delikatesach Centrum według etykiety sprowadzono z Holandii, a naprawdę wyrosły w Polsce,
  • w Stokrotce przy marokańskich pomidorach daktylowych podano kilka krajów pochodzenia: Maroko, Hiszpania, Polska - bez wskazania właściwego,
  • w Biedronce nie było informacji o kraju pochodzenia selera ani odpowiedniej flagi przy ziemniakach.

fot. mat. prasowe

Oznakowanie owoców i warzyw - wykryte nieprawidłości

Najwięcej zastrzeżeń Inspekcji Handlowej dotyczyła oznakowania owoców i warzyw Delikatesach Centrum.


Inspekcja Handlowa będzie kontynuowała kontrole oznakowania warzyw i owoców w kolejnych sklepach.
- Wprowadzanie konsumentów w błąd jest absolutnie niedopuszczalne. Jako Prezes UOKiK nie będę tego tolerował. Polskie rodziny przed zakupem powinny dysponować pełną i rzetelną informacją o produktach, które zamierzają kupić. Jeśli zależy im na tym, aby na ich stoły trafiały polskie warzywa i owoce, to nie powinni mieć wątpliwości, że takie właśnie kupują – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. - W kolejnych miesiącach będziemy regularnie publikować informacje, w których sieciach wystąpiły największe nieprawidłowości w zakresie oznakowania kraju pochodzenia. Od dużych, profesjonalnych przedsiębiorców oczekujemy szczególnej staranności i dbałości o konsumentów, w tym prawidłowej informacji o oferowanych produktach – dodaje Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: