eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Niezdolność do pracy: wypowiedzenie umowy w czasie urlopu

Niezdolność do pracy: wypowiedzenie umowy w czasie urlopu

2009-01-21 13:45

Rozważmy następujący przypadek: pracownica zatrudniona jako sprzątająca dostarczyła zaświadczenie lekarskie, iż jest niezdolna do wykonywania pracy w tym zawodzie. Czy można jej dać wypowiedzenie, jeśli przebywa na urlopie wypoczynkowym?

Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim

Mimo dostarczenia zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę w czasie urlopu wypoczynkowego. Powinien z tym poczekać do zakończenia urlopu. Natomiast, jeżeli niezdolność do pracy jest wynikiem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, pracodawca jest zobowiązany do przeniesienia pracownicy na inne, odpowiednie dla niej stanowisko pracy.

1. W czasie urlopu wypoczynkowego pracodawca nie można złożyć wypowiedzenia…

Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uzasadniający rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Oznacza to, że pracownicy w okresie, w którym jest nieobecna w pracy, albowiem przebywa na urlopie wypoczynkowym, nie można wręczyć oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jednakże w czasie przebywania na urlopie wypoczynkowym pracownik nie wykonuje pracy, dlatego też mimo dostarczenia orzeczenia o niezdolności do wykonywania pracy na dotychczasowy stanowisku wypowiedzenie umowy będzie możliwe dopiero w momencie powrotu pracownicy z urlopu wypoczynkowego.

2. …ale można zawrzeć porozumienie

Umowę o pracę można rozwiązać w każdym czasie za porozumieniem stron. Dotyczy to również sytuacji, gdy pracownik jest nieobecny w pracy, np. w czasie urlopu wypoczynkowego. Do rozwiązania umowy o pracę w tym trybie niezbędna jest jednak bezwzględna zgoda obu stron stosunku pracy.

3. Uwaga! Przy wypadku i chorobie zawodowej należy przenieść na inne stanowisko pracy

Jeśli pracownik przedłoży zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach zdrowotnych do wykonywania pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku, pracodawca nie może dopuścić go do świadczenia pracy na wskazanym stanowisku.

Pracodawca w takiej sytuacji jest zobowiązany do przeniesienia pracownika do innej, odpowiedniej pracy, jeżeli niezdolność do wykonywania dotychczasowej, stwierdzona orzeczeniem lekarskim, wystąpiła na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a pracownik nie został uznany za „ogólnie” niezdolnego do pracy.
Obowiązek taki nie występuje jednak w sytuacji, w której pracownik nie może wykonywać dotychczasowej pracy z innych niż wyżej wskazanych przyczyn. W związku z tym, w sytuacji opisanej w pytaniu, po powrocie pracownicy z urlopu wypoczynkowego pracodawca może rozważyć możliwość zaproponowania pracownicy innego stanowiska pracy, odpowiedniego dla niej ze względu na jej kwalifikacja zawodowe - jeżeli oczywiście takim stanowiskiem dysponuje. Nie jest jednak zobligowany do podejmowania takiego działania.

4. Przeniesienie na inne stanowisko wymaga zgody pracownika

Jeżeli pracodawca zdecyduje się zaproponować pracownicy inne stanowisko pracy, w takiej sytuacji pracownica musi też wyrazić zgodę na taką zmianę. Można tego dokonać w drodze porozumienia zmieniającego. W przypadku braku możliwości powierzenia pracownicy innej pracy, czy też braku jej zgody na inną pracę - pracodawca może umowę o pracę wypowiedzieć, jednakże dopiero w momencie powrotu pracownicy z urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:
  • art. 30, art. 41, art. 229 § 4, art. 231 Kodeksu pracy,
  • art. 12 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: