eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Przeniesienie praw autorskich czy licencja?

Przeniesienie praw autorskich czy licencja?

2012-10-23 00:05

Przeniesienie praw autorskich czy licencja?

Tworzenie aplikacji komputerowych © sherstobitov - Fotolia.com

Własność intelektualna podlega ochronie prawnej na zasadach m.in. ustawy o prawie autorskim, ustawy prawo patentowe itp. W zależności od tego czy występujemy w roli twórcy czy też podmiotu zamawiającego nacisk na ochronę praw może ulec modyfikacjom. W praktyce prawa autorskie odgrywają dużą rolę przy tworzonych aplikacjach komputerowych, gdyż w grę wchodzą najczęściej znaczne kwoty.

Przeczytaj także: Licencja a przeniesienie praw autorskich

Czym jest utwór?

Kluczowe znaczenie ma kwestia określenia przedmiotu ochrony. Zgodnie z definicją prawa autorskiego utwór musi posiadać cechy indywidualności oraz oryginalności. Oba pojęcia mają charakter nieokreślony, a co za tym idzie duża swoboda oceny pozostawiona została orzecznictwu. Przykładowo w wyroku SN 22.06.2010 r. (IV CSK 359/2009) stwierdzono, iż: „Krótka jednostka słowna, pełniąca rolę znaku towarowego, może być utworem w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631 ze zm.), jeżeli wykazuje autonomiczną wartość twórczą.”

Należy zwrócić więc uwagę na fakt, iż nie wszystko spełnia wymogi utworu chronionego prawem. Ustawodawca wyłącza wprost z tego katalogu:

Art. 4.

Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego:
  1. akty normatywne lub ich urzędowe projekty;
  2. urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole;
  3. opublikowane opisy patentowe lub ochronne;
  4. proste informacje prasowe.
Prawa przysługujące twórcy

Twórcy utworu przysługuje dwojaka ochrona: mająca charakter osobisty oraz majątkowy. Ta pierwsza nie może zostać przeniesiona na rzecz podmiotu trzeciego, w przeciwieństwie do ochrony praw majątkowych. To od charakteru utworu, potrzeb zamawiającego oraz decyzji twórcy zależy w jakim stopniu chce zachować dla siebie prawa związane z utworem.

fot. sherstobitov - Fotolia.com

Tworzenie aplikacji komputerowych

Prawa autorskie odgrywają dużą rolę przy tworzonych aplikacjach komputerowych, gdyż w grę wchodzą najczęściej znaczne kwoty.


Przeniesienie praw autorskich

W związku z przejściem praw autorskich na osobę trzecią, uzyskuje ona możliwość korzystania i rozporządzania utworem niejako na stałe. W praktyce skutki są podobne jak przy przeniesieniu własności.

Czym jest licencja?

Licencja do wyrażenie zgody na rozporządzanie i korzystanie z utworu, jednakże w sposób ograniczony. Oznacza to, iż nadal pełnię praw posiada twórca. Skutek podobny jest do tego, jaki powstaje przy stosunku najmu. Licencja może być wyłączna- udzielana jest wówczas konkretnemu podmiotowi i tylko jemu albo niewyłączna- może być również udostępniana wielu podmiotom jednocześnie.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: