eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Odpracowanie prywatnych wyjść a nadgodziny

Odpracowanie prywatnych wyjść a nadgodziny

2010-04-11 00:51

Przeczytaj także: Pracownicy samorządowi: rozliczanie nadgodzin


W sytuacji, w której pracownik zatrudniony jest na 1/2 etatu mało jest prawdopodobne, że dodatkowa praca spowoduje przekroczenia średniotygodniowej 40-godzinnej normy czasu pracy, gdyż tygodniowy wymiar jego czasu pracy wynosi przeciętnie 20 godzin. Także praca w sobotę, mająca na celu odpracowanie prywatnych wyjść raczej nie spowoduje przekroczenia dobowej normy czasu pracy ani zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy – o ile pracownik nie będzie pracował w ciągu doby więcej niż 8 godzin oraz więcej niż przeciętnie 5 dni w tygodniu.

Przykład:
Jeśli pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu w systemie podstawowym i pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie, to odpracowanie prywatnych wyjść w sobotę spowoduje naruszenie zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy i spowoduje konieczność udzielenia pracownikowi w zamian innego dnia wolnego od pracy. Jeśli jednak pracownik pracuje tyko 3 dni w tygodniu (2 dni po 8 godzin i 1 dzień po 4 godziny), w takiej sytuacji praca w sobotę nie spowoduje naruszenia tej zasady.

Jeśli więc nie dojdzie do przekroczenia ww. norm i zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracodawca nie będzie zobowiązany do wypłaty pracownikowi dodatku za pracę nadliczbową. Jeśli jednak normy czasu pracy będą przekroczone lub naruszona zostanie zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, to nawet jeśli pracownik odpracowuje w ten sposób swoje prywatne wyjścia z pracy i wyraził na to zgodę, i tak pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty za tę pracę stosownego dodatku za pracę w nadgodzinach lub udzielenia dnia wolnego w zamian za pracę w sobotę.

Pomocne mogą być zeznania świadków

Jeżeli nie posiadasz żadnych dokumentów potwierdzających, że w trakcie odpracowywania prywatnych wyjść nie doszło do przekroczenia norm i naruszenia zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, to w ewentualnym postępowaniu sądowym pracodawca będzie musiał na potwierdzenie tego faktu korzystać z innych środków dowodowych, jak np. zeznania świadków, którzy wskażą faktyczny czas świadczenia pracy przez pracownika.

Podstawa prawna:
  • art. 128 § 1, art. 129 § 1, art.151 § 1, § 5, art. 1511 § 1 i § 2 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: