eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Oczekiwanie na świadczenie rehabilitacyjne a wypowiedzenie umowy

Oczekiwanie na świadczenie rehabilitacyjne a wypowiedzenie umowy

2010-02-23 10:39

Przeczytaj także: Rozwiązanie umowy o pracę możliwe w okresie ochronnym?


Jak wynika z powyższego, urlopu można udzielić wówczas, gdy pracownik jest już „po chorobie” (przyczyna niezdolności do pracy ustała) i chce od razu wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Z pytania wynika natomiast, że skoro po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik złożył wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne, to znaczy, że nadal jest niezdolny do pracy. Co więcej z art. 165 kp wynika zasada zakazująca udzielania urlopu wypoczynkowego na czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.

Zdaniem SN: Chory pracownik nie może iść na urlop

Pracodawca nie może skutecznie udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi niezdolnemu do pracy nawet wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę, a więc udzielenie urlopu wypoczynkowego nie przerywa niezdolności pracownika do pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 10 listopada 1999 r., I PKN 350/99).

W opisanym przypadku pracodawca nie mógł zatem udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie 24 listopada 2009 r. do 16 grudnia 2009 r. - pracownik pozostawał bowiem nadal niezdolny do pracy. W takiej sytuacji pracodawcy nie usprawiedliwia także fakt, iż o urlop wnioskował sam pracownik i, że wykorzystanie urlopu w tym czasie było dla niego korzystnym rozwiązaniem.

Należy przyjąć, że w opisanym stanie faktycznym urlop wypoczynkowy został nieprawidłowo udzielony, dlatego też konieczne jest jego skorygowanie zarówno w dokumentach pracodawcy jak i dokumentach kierowanych do ZUS. W związku z powyższym nieprawidłowo udzielony urlop wypoczynkowy nie przerwał biegu terminu i warunków określonych w art. 53 kp, uzasadniających rozwiązanie z pracownikiem umowy o prace bez wypowiedzenia. Okres oczekiwania na decyzję ZUS w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego jest okresem nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej (wykazywanej w ZUS RSA z kodem 151). Nawet jeśli w tym czasie pracownik nie posiadał zwolnienia lekarskiego nie stanowi on przeszkody w możliwości rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika.

3. Po otrzymaniu decyzji ZUS konieczne będą korekty raportów

Okres przerwy między zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego a otrzymaniem decyzji pozytywnej z ZUS, czyli okres oczekiwania na przyznanie świadczenia, jest okresem niepłatnej, usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. W tym okresie bowiem pracownik nie świadczy pracy i nie przysługują mu żadne świadczenia chorobowe. W dokumentach do ZUS, a dokładnie w raporcie ZUS RSA okres ten wpisuje się z kodem przerwy w opłacaniu składek 151 (okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku).

Natomiast po uzyskaniu decyzji ZUS o przyznaniu świadczenia pracodawca będzie musiał sporządzić korektę wcześniej złożonych dokumentów, poczynając od dokumentu obejmującego okres od 1. dnia po wyczerpaniu 182 - dniowego okresu zasiłkowego. Prawo do świadczenia ZUS przyznaje bowiem od 183. dnia niezdolności pracownika do pracy. Wówczas na korygującym druku ZUS RSA należy wpisać kod świadczenia/przerwy 321 (świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego), od dnia uzyskania prawa do świadczenia.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: