eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Jak mądrze wziąć pożyczkę lub kredyt?

Jak mądrze wziąć pożyczkę lub kredyt?

2009-12-20 01:22

Przeczytaj także: Senior w banku


Co kredytodawca chce wiedzieć o przyszłym kredytobiorcy?


„Z ręką na sercu” przemyśl swoje możliwości spłaty długu szczególnie, gdy kwota kredytu jest wysoka, a spłata rozłożona na długi czas. Pamiętaj, że Ty sam najlepiej ocenisz swoją zdolność do spłaty, ale tylko pod warunkiem, że nie zapomnisz o części comiesięcznych wydatków przeznaczonych np. na benzynę czy na zajęcia dodatkowe Twoich pociech. Ustal, na jakie wyrzeczenia możesz sobie pozwolić spłacając zadłużenie, a jaka wysokość raty zacznie Ci spędzać sen z powiek.

Pamiętaj, przy badaniu zdolności do spłaty zadłużenia ocenia się możliwość spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Osoba ubiegająca się o kredyt jest zobowiązana przedłożyć na żądanie instytucji udzielającej pożyczki dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny zdolności do spłaty zaciągniętego kredytu, czy pożyczki. Wykaz dokumentów określa kredytodawca, a jego decyzja o przyznaniu bądź odmowie udzielenia kredytu nie podlega ocenie innych podmiotów np. sądów.

Obecnie, gdy kredytodawcy korzystają z danych umieszczonych w Biurze Informacji Kredytowej S.A. (BIK S.A.), które zostało powołane dla potrzeb minimalizowania ryzyka kredytowego oraz z danych Biur Informacji Gospodarczej, kredytodawcy zwalniają konsumentów z obowiązku uzyskiwania z wielu instytucji zaświadczeń o stanie ich zobowiązań, a tym samym oszczędzają czas klienta, nie narażają go na dodatkowe koszty oraz przyspieszają procedurę udzielenia kredytu.

Jeśli należycie spłacałeś poprzednie zobowiązania i Twoja historia kredytowa jest pozytywna, warto zadbać, aby Twoje dane znajdowały się w BIK S.A., poprzez wyrażenie zgody na dłuższe przechowywanie danych przez Biuro Informacji Kredytowej, co ułatwi Ci uzyskanie kredytu w przyszłości.

Każdy konsument ma prawo wystąpić do BIK, nie częściej niż raz na 6 miesięcy, z wnioskiem o udostępnienie informacji na temat jego danych osobowych przetwarzanych w zbiorze BIK.

Wniosek o udostępnienie Raportu przesyła się listem poleconym na adres: Biuro Informacji Kredytowej S.A. Biuro Obsługi Klienta: ul. Pruszkowska 17 02-119, Warszawa dopisek: „ZAPYTANIE” albo składa się osobiście lub przez osobę upoważnioną bezpośrednio w Biurze, w dniach: od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.30-15.30.

Sposoby zabezpieczenia kredytu lub pożyczki


Pożyczkodawca jest zobowiązany do zapewnienia sobie jak największego prawdopodobieństwa spłaty zadłużenia przez dłużnika, zatem może wymagać zabezpieczenia spłaty kredytu. Najpopularniejszymi zabezpieczeniami są: poręczenie wekslowe, poręczenie, zastaw rejestrowy, blokada środków na rachunku, przewłaszczenie, hipoteka.

Kredytobiorca może także ubezpieczyć się od niektórych ryzyk np. zgonu, trwałej, całkowitej niezdolności do pracy, poważnej choroby lub innych. Wtedy, w przypadku wystąpienia któregoś z nich, dług wobec instytucji kredytującej zostanie zmniejszony lub całkowicie spłacony. Warto przed podpisaniem umowy kredytowej zapoznać się z treścią Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (tzw. OWU).

Pamiętaj: jeśli proponowany rodzaj zabezpieczenia Ci nie odpowiada – negocjuj!

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: