eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Jak mądrze wziąć pożyczkę lub kredyt?

Jak mądrze wziąć pożyczkę lub kredyt?

2009-12-20 01:22

Przeczytaj także: Senior w banku


Znając wysokość potrzebnej kwoty, warto jest - nie nastawiając się na żadną konkretną propozycję:
  • zebrać oferty różnych kredytodawców,
  • przeczytać je wraz z dołączonymi do nich regulaminami i taryfami prowizji i opłat,
  • porównać całkowity koszt kredytu (sumę wszystkich kosztów wraz z odsetkami i innymi opłatami i prowizjami, które konsument jest zobowiązany zapłacić za kredyt),
  • porównać wysokość oprocentowania i warunki jego zmiany,
  • sprawdzić czy istnieje możliwość wynegocjowania np. niższej marży, sposobu zabezpieczenia kredytu, daty płatności rat,
  • sprawdzić, jakie dokumenty będą potrzebne do zbadania zdolności kredytowej i zawarcia umowy,
  • sprawdzić wysokość opłat związanych ze zmianą warunków umowy,
  • ustalić, jaki jest czas rozpatrywania wniosku kredytowego.
W razie jakichkolwiek wątpliwości powinieneś zapytać konsultantów o szczegóły przyszłej umowy, a także sprawdzić, jaka jest opinia innych konsumentów o porównywanych produktach.

Pamiętaj, że informacje podawane przez przyszłego kredytodawcę muszą być: jasne, rzetelne i wystarczające do prawidłowego wyboru oferty. Jeśli przedsiębiorca nie chce wydać Ci regulaminu czy ogólnych warunków umów albo nie udziela rzeczowych informacji – zrezygnuj z jego oferty!

Umowa kredytu musi być zawarta na piśmie i określać m. in. dokładne dane stron umowy, wysokość kredytu i oprocentowania, zasady i terminy spłaty, informację o całkowitym koszcie kredytu, sposobie zabezpieczenia, a także informować konsumenta o przysługujących mu szczególnych uprawnieniach: do przedterminowej spłaty kredytu i prawie do odstąpienia od umowy.

Brak w umowie kredytu konsumenckiego danych wymaganych przez ustawę o kredycie konsumenckim powoduje, że konsument korzysta z tzw. kredytu darmowego, co oznacza, że po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia zwraca sam kapitał, bez odsetek i opłat.

Uwaga na promocje!

Może się zdarzyć, że skuszony hasłem „PROMOCJA” i okraszonymi ciepłym uśmiechem i zapewnieniami konsultantki o niebywałej wprost okazji, chcesz podpisać umowę nawet bez czytania. Nie rób tego! Koniecznie przeczytaj umowę i sprawdź, czy przedstawione warunki promocji są zgodne z tymi, o których usłyszałeś. W razie sprzeczności – nie podpisuj umowy!

Nie pozwól, aby kredytodawca przyspieszał Twoją decyzję sugerując Ci, że tylko niezwłoczne podpisanie umowy gwarantuje Ci zysk albo że za chwilę upłynie termin promocji. Nie daj się także zwieść twierdzeniom, że nie możesz opuścić pomieszczeń przedsiębiorcy bez zawarcia umowy, ani informacjom, że jeśli nie podpiszesz umowy konsultant utraci pracę.

Dokładnie sprawdź, jaki wpływ ma promocja na pozostałe postanowienia umowy i czy rzeczywiście odniesiesz korzyść finansową. Jeśli skorzystanie z promocji uzależnione jest od Twojego działania np. od spłaty całej kwoty pieniędzy do połowy okresu kredytowania, zastanów się, czy zdołasz wypełnić dodatkowe warunki.Jeśli warunki promocji nie są jednoznaczne, poproś o wytłumaczenie zapisów umowy i pamiętaj, że możesz ponownie przemyśleć ofertę w domowym zaciszu.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: