eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Jak mądrze wziąć pożyczkę lub kredyt?

Jak mądrze wziąć pożyczkę lub kredyt?

2009-12-20 01:22

Chcesz zrobić przedświąteczne zakupy, kupić nowy sprzęt AGD, telewizor albo nawet mieszkanie? Nie masz oszczędności i pilnie potrzebujesz gotówki? Rozważasz, skąd wziąć potrzebne pieniądze, kto ci je pożyczy na najkorzystniejszych warunkach i czy będziesz w stanie zwrócić je tak, aby spłata nie zrujnowała domowego budżetu? Jednym słowem zastanawiasz się, jak mądrze wziąć pożyczkę lub kredyt? Taka decyzja musi być przecież dobrze przemyślana!

Przeczytaj także: Senior w banku

Poradnik, pokaże Ci na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji, pomoże określić, czy Twój budżet domowy rzeczywiście pozwala na zadłużenie się i podpowie, co zrobić, gdyby pojawiły się kłopoty ze spłatą zobowiązania.

Czym jest kredyt konsumencki?


Kredyt konsumencki to pożyczone środki (pieniądze) głównie w formie pożyczki, kredytu bankowego i kredytu w karcie kredytowej na cele nie związane z działalnością gospodarczą. Mamy z nim do czynienia także przy zakupach na raty lub zakupach z późniejszym (przesuniętym) terminem płatności. Zawarcie umowy kredytu konsumenckiego to podpisanie umowy pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą (bankiem lub inną instytucją finansową) dotyczącej udzielenia lub obietnicy udzielenia konsumentowi środków, których kwota nie przekracza 80 000 zł lub ich równowartości w innej walucie.

Miej świadomość swoich praw!

Jesteś konsumentem czyli osobą fizyczną, która zawiera umowę w celu bezpośrednio niezwiązanym z działalnością gospodarczą. Jesteś kredytobiorcą czyli jesteś słabszy ekonomicznie od przedsiębiorcy – kredytodawcy, dlatego Twoja umowa objęta jest szczególną ochroną prawną, określoną w ustawie z dnia 20 lipca 2001 roku o kredycie konsumenckim oraz w ustawie z dnia 2 marca 2000 roku o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Przepisy zapewniają Ci:
  • prawo do zrezygnowania z umowy (odstąpienia od niej) w terminie 10 dni bez podania przyczyn;
  • jeżeli zawierasz umowę na odległość (np. przez Internet) masz prawo do rezygnacji z umowy w terminie 14 dni;
  • prawo do przedterminowej spłaty zadłużenia, za którą kredytodawca nie może pobrać opłaty (zastrzec prowizji);
  • kredytodawca może wypowiedzieć Ci umowę tylko w przypadkach wskazanych w ustawie;
  • kredytodawca musi szczegółowo poinformować Cię przed zawarciem umowy o warunkach udzielanego kredytu i przekazać Ci wszystkie załączniki do umowy: regulaminy, taryfy prowizji i opłat.
Jeśli zaciągasz kredyt w kwocie przekraczającej 80.000 zł, nie korzystasz już z części wymienionych przywilejów np. z prawa odstąpienia od umowy, ale nadal Twoje prawa są chronione przepisami odpowiednich ustaw.

Kto może udzielić kredytu i jak sprawdzić jego wiarygodność?


Kredytodawcą, w rozumieniu przepisów ustawy o kredycie konsumenckim, może być każdy przedsiębiorca, który w zakresie swojej działalności gospodarczej ma udzielanie kredytów konsumenckich. Najczęściej kredytodawcami są banki, ale na rynku funkcjonują również inni przedsiębiorcy – kredytodawcy: spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe, instytucje finansowe; duże firmy i sklepy, które wydają własne karty kredytowe.

Przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy warto sprawdzić wiarygodność przyszłego kredytodawcy, szczególnie wówczas, gdy jest on mało znany na rynku.

 

1 2 ... 6

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: