W okresie od 16 do 31 maja 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał jedynie trzy ustawy, poniżej krótkie informacje nt. tych nowych przepisów, które niedługo wejdą w życie.
Przeczytaj także:
Jak zostać księgowym? Czy certyfikaty księgowego są potrzebne?
Zmiany w ustawie o odpadach.
W dniu 20 maja 2014 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2014 roku o zmianie
ustawy o odpadach.
Nowelizacja dotyczy decyzji wyrażających zgodę na zamknięcie składowiska odpadów lub jego wydzielonej części, wydawanych na podstawie art. 54 ust. 1 ustawy, oraz decyzjach o zamknięciu składowiska odpadów, wydawanych na podstawie art. 54c ust. 1 ustawy o odpadach.
Ustawa określa, iż wymienione decyzje mogą być zmieniane w zakresie:
-
technicznego sposobu zamknięcia składowiska odpadów lub jego wydzielonej części;
-
harmonogramu działań związanych z rekultywacją składowiska odpadów oraz
-
sposobu sprawowania nadzoru nad zrekultywowanym składowiskiem odpadów oraz warunków wykonania tego obowiązku.
Ustawa umożliwia przeniesienie praw i obowiązków wynikających z wydanych decyzji na inny podmiot, jeśli podmiot ten daje rękojmię prawidłowego wykonania obowiązków wynikających z decyzji oraz wyrazi zgodę na przeniesienie praw i obowiązków.
Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.
fot. fotogestoeber - Fotolia.com
Ustawa deregulacyjna weszła w życie
W dniu 30 maja 2014 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.
Zmiany w ustawie o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
W dniu 20 maja 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał również ustawę z dnia 4 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
Przedmiotowa ustawa ma na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 lutego 2013 r. (P 14/11) stwierdzającego niezgodność art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin w zakresie, w jakim wypłata emerytury jest wznawiana od miesiąca, w którym ustała przyczyna powodująca wstrzymanie jej wypłaty, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty lub wydano decyzję z urzędu, w warunkach, gdy emerytura nie mogła być doręczona z przyczyn niezależnych od organu emerytalnego, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji RP.
Ustawa wprowadza uregulowanie dotyczące wypłaty wstrzymanych świadczeń w sytuacji niemożności ich doręczenia z przyczyn, które nie leżą po stronie organu emerytalnego.
Nowelizacja obejmuje swym zakresem krąg nie tylko emerytów tzw. służb mundurowych, ale również emerytowanych żołnierzy zawodowych, których uprawnienia reguluje ustawa zmieniana w art. 1, zawierająca analogiczne przepisy uznane za niekonstytucyjne, choć nie kwestionowane w orzeczeniu Trybunału. Przyjęte uregulowanie ma więc charakter kompleksowy.
Ustawa zawiera przepis przejściowy, na podstawie którego do wniosków o wznowienie wypłaty świadczeń, złożonych i nierozpatrzonych przed jej wejściem w życie, stosuje się przepisy w nowym brzmieniu.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Ustawa o dostępie do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.
W dniu 30 maja 2014 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych
zawodów regulowanych.
Ustawa dotyczy zawodów związanych z rynkiem finansowym oraz zawodów technicznych i transportowych.
Na zasadach określonych w ustawie, deregulacji, która nie oznacza rezygnacji z wymogów wobec osób wykonujących dany zawód, podlegają następujące zawody związane z:
-
kierowania robotami budowlanymi oraz projektowaniem - zawody urbanisty i architekta,
-
prowadzeniem ksiąg rachunkowych,
-
doradztwem podatkowym,
-
badaniem sprawozdań finansowych - biegli rewidenci,
-
prowadzeniem działalności agenta ubezpieczeniowego, brokera ubezpieczeniowego łub reasekuracyjnego oraz aktuariusza,
-
obsługą celną - agenci celni,
-
prowadzeniem gier hazardowych - osoby przyjmujące zakłady wzajemne i osoby prowadzące kolektury gier liczbowych,
-
wyceną pojazdów (rzeczoznawcy) i diagnostyką,
-
transportem lotniczym - licencjonowany personel lotniczy oraz radiooperatorzy pokładowi,
-
ruchem kolejowym w metrze,
-
wykonywaniem prac podwodnych - zawody: nurka, kierownika prac podwodnych oraz operatora systemów nurkowych,
-
żeglugą krajową i rybołówstwem morskim.
Ustawa wejdzie w życie, co do zasady, po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.