eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy a zwolnienie ze świadczenia pracy

Wypowiedzenie umowy a zwolnienie ze świadczenia pracy

2009-10-24 01:28

Przeczytaj także: Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy


Zdaniem SN: Tylko pracownik zdolny fizycznie jest gotowy do pracy

Cechami charakterystycznymi gotowości pracownika do wykonywania pracy są: zamiar wykonywania pracy, faktyczna zdolność do świadczenia pracy, uzewnętrznienie gotowości do wykonywania pracy oraz pozostawanie w dyspozycji pracodawcy (…).

(...) Z kolei faktyczna zdolność do świadczenia pracy oznacza pełną zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania obowiązków pracowniczych. Przez faktyczną zdolność (gotowość) do świadczenia pracy należy rozumieć stan, w którym pracownik jest fizycznie i psychicznie zdolny do wykonywania pracy, przy czym nie występują przeszkody do jej świadczenia, na przykład w postaci niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub innymi przyczynami (… (Fragment uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z 23 września 2004 r., I PK 541/03)

Natomiast w sytuacji opisanej w pytaniu pracownik nie może świadczyć pracy, gdyż jest fizycznie niezdolny do jej świadczenia. Przeszkoda w wykonywaniu pracy nie leży w tym przypadku po stronie pracodawcy, lecz pracownika. W konsekwencji nie ma podstaw do tego, aby pracownikowi wypłacić wynagrodzenie jak za przestój.

4. Za czas nieświadczenia pracy w okresie wypowiedzenia - wynagrodzenia jak za przestój

Jeżeli w sytuacji, o której mowa w pytaniu, pracownik byłby niezdolny do świadczenia pracy na dotychczasowym stanowisku pracy z powodu choroby zawodowej bądź wypadku przy pracy, wtedy pracodawca byłby zobowiązany przenieść pracownika do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia, co musiałoby zostać potwierdzone orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do wykonywania nowej pracy W takim przypadku pracodawca wypowiadając umowę o pracę mógłby na czas wypowiedzenia zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy na nowym stanowisku pracy, lecz za ten okres pracownikowi należałoby się wynagrodzenie jak za przestój, czyli wynikające z art. 81 Kodeksu pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 30 § 3, art. 81 § 1, art. 229 § 4, art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: