eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Przestępstwo przyczyną rozwiązania umowy z pracownikiem

Przestępstwo przyczyną rozwiązania umowy z pracownikiem

2009-08-21 14:22

Przeczytaj także: Okres wypowiedzenia dłuższy niż przewidują przepisy?


Zdaniem SN: Usiłowanie kradzieży stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych

Przy usiłowaniu przywłaszczenia mienia pracodawcy nie ma jeszcze na ogół szkody (w znaczeniu uszczerbku w mieniu poszkodowanego), jest jedynie zagrożenie interesów pracodawcy, co stanowi wystarczającą przesłankę do przypisania pracownikowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 Kp.
Usiłowanie kradzieży lub przywłaszczenia mienia należącego do pracodawcy mające znamiona wykroczenia, a nie przestępstwa, może być zakwalifikowane jedynie w kategoriach art. 52 § 1 pkt 1 Kp (jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych), nie zaś w kategoriach art. 52 § 1 pkt 2 Kp, nawet wówczas, gdy wykroczenie jest oczywiste. Kradzież lub przywłaszczenie mienia na szkodę pracodawcy mogą być kwalifikowane podwójnie - bądź to jako czyn opisany w art. 52 § 1 pkt 2 Kp, jeżeli są spełnione przesłanki wymienione w tym przepisie, bądź to jako zachowanie opisane w art. 52 § 1 pkt 1 Kp w pozostałych przypadkach (jeżeli brak jest tych przesłanek).(Wyrok Sadu Najwyższego z 12 września 2000 r., I PKN 28/00, OSNP 2002/7/161)

3. Rozwiązanie umowy, gdy pracownik ma możliwość zapoznać się z pismem pracodawcy

Uznaje się, iż oświadczenie woli (np. o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia), które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Decydujące jest stworzenie pracownikowi możliwości zapoznania się z treścią pisma w sprawie rozwiązania stosunku pracy. Momentu tego rozwiązania nie można więc utożsamiać ani:
  • z samym momentem przygotowaniem pisma, które pracownikowi nie zostało przedstawione,
  • z momentem jego wysłania
  • czy wreszcie z datą, która została podana w treści pisma.
Z uwagi na fakt, iż pismo o rozwiązaniu umowy zostało przesłane pracownikowi pocztą, datą rozwiązania umowy będzie więc data odbioru pism przez pracownika wskazana na zwrotce. Nawet jeśli w piśmie pracodawca wskaże datę rozwiązania umowy, faktycznym momentem rozwiązania stosunku pracy będzie termin, w którym pracownik mógł zapoznać się z tym oświadczeniem woli (tj. data wskazana na zwrotce - jeśli pracownik odebrał pismo).

Zdaniem SN: Moment rozwiązania umowy - gdy pracownik otrzyma oświadczenie

W uchwale z 6 października 1998 r., III ZP 31/98, OSNP 1999, nr 3, poz. 80, Sąd Najwyższy stwierdził, że pisemne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nie musi wskazywać terminu ustania stosunku pracy, który to skutek następuje zawsze w dacie dojścia oświadczenia do adresata w sposób umożliwiający mu realne zapoznanie się z jego treścią (art. 61 Kc w związku z art. 300 Kp). Z drugiej strony, złożenie oświadczenia ze wskazaniem terminu przypadającego przed tą datą nie jest naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie (art. 56 § 1 Kp). (Uchwała Sądu Najwyższego z 6 października 1998 r., III ZP 31/98, OSNP 1999, nr 3, poz. 80)

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: