eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

2008-10-28 13:55

Przeczytaj także: Urlop macierzyński przed porodem możliwy


Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontynuuje po 31 grudnia podjętą wcześniej wypłatę zasiłku, nawet jeżeli od 1 stycznia płatnik składek powinien, zgodnie z ust. 1 art. 61 ww. ustawy, wypłacać zasiłek.

Składki na ubezpieczenia społeczne

Zgodnie z ust. 2a art. 17 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego obliczają płatnicy składek i opłaca je Zakład.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego stanowi kwota tego zasiłku.

W całości z budżetu państwa finansowane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Płatnik uprawniony do wypłaty ubezpieczonemu świadczeń z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń finansowanych z budżetu państwa, podlegających potrąceniu o ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, dokonuje w deklaracji rozliczeniowej także rozliczenia wypłaconych świadczeń.

Wymagane dowody

Dowodem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest:
  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające przewidywaną datę porodu (wyłącznie w przypadkach, w których zasiłek macierzyński jest wypłacany przed porodem),
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, w przypadku wypłaty zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu),
  • oświadczenie ubezpieczonej o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.
Wypłata przez ZUS

Jeżeli zasiłek macierzyński ma być wypłacany przez ZUS, oprócz ww. dokumentów płatnik składek musi wystawić zaświadczenie o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego.

W razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka, dowodem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu ojcu dziecka albo innemu ubezpieczonemu, który zaopiekuje się małym dzieckiem jest:
  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające przewidywaną datę porodu lub
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, oraz
  • zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonej, matce dziecka, a w przypadku porzucenia przez nią dziecka – dodatkowo oświadczenie o porzuceniu dziecka.
Urodzenie dziecka za granicą

Jeżeli dziecko urodziło się podczas pobytu za granicą, wówczas dowodem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest:
  • zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza stwierdzające przewidywaną datę porodu, wystawione na blankiecie z nadrukiem określającym nazwę tego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem – w przypadku wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres przed porodem, lub
  • akt urodzenia dziecka wystawiony przez zagraniczny urząd – w przypadku wypłaty zasiłku macierzyńskiego po porodzie.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: