eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

2008-07-28 13:11

Przeczytaj także: Jakie obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy (art. 2379 KP).

Zgodnie z przepisami Działu X, rozdziału III Kodeksu pracy (art. 213 – 214 KP) i IV (art. 215 – 219 KP), pracodawca ma obowiązek spełniania określonych tamże wymagań w zakresie:
  • budowy i przebudowy pomieszczeń pracy,
  • wyposażania stanowisk pracy w maszyny i urządzenia techniczne, spełniające wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach i odpowiednio zabezpieczone.
Szczególne środki ostrożności muszą być zachowane przy pracy z substancjami niebezpiecznymi, w tym rakotwórczymi i o działaniu mutagennym, z czynnikami biologicznymi, czy przy promieniowaniu jonizującym oraz procesach pracy stwarzających szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia (rozdział V KP).

Obowiązki związane z wypadkami przy pracy

Jeśli w zakładzie pracy dojdzie do wypadku, pracodawca ma obowiązek:
  • podjąć działania eliminujące lub choćby ograniczające zagrożenie,
  • zapewnić udzielenie pierwszej pomocy wszystkim poszkodowanym,
  • zapewnić w odpowiednim trybie i terminie ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku,
  • zastosować odpowiednie środki zapobiegające wypadkom.
O wypadku śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym, pracodawca ma obowiązek zawiadomić właściwego inspektora pracy i prokuratora (art. 234 KP).

Dodajmy też, że pracodawca jest obowiązany prowadzić rejestr wypadków przy pracy. Ponosi on też koszty związane z ustaleniem okoliczności i przyczyn wypadku.

Inne obowiązki pracodawcy

Pracodawca jest obowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na poszczególnych stanowiskach pracy (art. 2374 § 2 KP).

Ponadto pracodawca jest zobowiązany:
  • konsultować z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkie działania związane z bhp (art. 23711a § 1 KP),
  • odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków; szkolenie to powinno być okresowo powtarzane (art. 2373 § 21 KP).
Pozostał jeszcze do przypomnienia jakże istotny obowiązek pracodawcy wynikający z art. 23711 KP – utworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.

W przypadku, gdy zakład zatrudnia do 100 pracowników, pracodawca zamiast tworzenia służby bhp, może powierzyć jej zadania pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy, a w ostateczności – specjaliście spoza zakładu pracy.

W szczególnych przypadkach i pod pewnymi warunkami pracodawca może sam wykonywać zadania służby bhp.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: