eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Ochrona pracy kobiet

Ochrona pracy kobiet

2008-04-03 13:23

Przeczytaj także: Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?


Nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca udzielił pracownikowi urlopu przed upływem 2 tygodniowego terminu od dnia złożenia wniosku. Ocena, czy uwzględnienie wniosku pracownika mimo nie zachowania przez niego tego terminu jest możliwe, należy do wyłącznej kompetencji pracodawcy.

Ani choroba, ani żadna inna okoliczność nie ma wpływu na rozpoczęcie się urlopu wychowawczego w terminie określonym przez pracownika we wniosku. Pracodawca w żadnej sytuacji nie ma obowiązku przesunięcia terminu urlopu wychowawczego. Urlop ten zawsze rozpoczyna się w dniu, który pracownik wskazał we wniosku bez względu na to, czy pracownik jest czy też nie jest zdolny do pracy, np. z powodu choroby. Takie zdanie wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15.7.1987 r. (sygn. akt I PR 30/87, OSNCP 1988, Nr 12, poz. 181).

Przykład
Pracownica po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego, a w trakcie urlopu wypoczynkowego – o udzielenie jej urlopu wychowawczego. W okresie urlopu wypoczynkowego rozpoczęła ona korzystanie ze zwolnienia lekarskiego. Pomimo tego, urlop wychowawczy rozpocznie się w dacie wskazanej we wniosku – choćby choroba pracownicy wykraczała poza tą datę. Pracodawca nie ma również możliwości udzielenia pracownicy po okresie zwolnienia lekarskiego urlopu wypoczynkowego, ponieważ trwa już wtedy urlop wychowawczy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przypadku choroby pracownicy, pracodawca umożliwił jej – w każdym terminie – wycofanie poprzedniego i złożenie nowego wniosku o urlop wychowawczy, którego rozpoczęcie przypadałoby już po okresie choroby. Jednakże podjęcie decyzji w tej sprawie należy do swobodnego uznania pracodawcy.

Od 1.1.2004 r. pracownik ma możliwość wycofania wniosku o udzielenie urlopu – nie później jednak niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Oświadczenie pracownika w tej sprawie następuje w formie pisemnej i jest dla pracodawcy wiążące. W sytuacji, gdy urlop wychowawczy już się rozpoczął pracownik nie ma już możliwości wycofania wniosku o urlop. Jeżeli pracownik chce wycofać wniosek o urlop na krócej niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu – decyzja o uwzględnieniu prośby pracownika należy do swobodnego uznania pracodawcy.
oświadczenie

Jak wyżej wspomniano, z urlopu wychowawczego może skorzystać zarówno pracownica, jak i pracownik. Nie mogą oni jednak korzystać z urlopu w tym samym okresie. Zakaz ten nie dotyczy okresu 3 – miesięcznej wspólnej opieki rodziców czy opiekunów nad dzieckiem.

Udzielenie urlopu wychowawczego jednemu z rodziców lub opiekunów, jeżeli oboje są pracownikami następuje po przedstawieniu, wraz z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego, pisemnego oświadczenia drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.

Pracodawca może żądać oświadczenia wyłącznie od drugiego z rodziców lub opiekunów. Nie ma podstaw prawnych, aby żądać zaświadczenia od pracodawcy zatrudniającego te osoby.

Oświadczenie nie jest wymagane w razie ograniczenia lub pozbawienia drugiego z rodziców władzy rodzicielskiej oraz w razie ograniczenia lub zwolnienia z opieki drugiego z opiekunów, a także w przypadku gdy zachodzą nie dające się usunąć przeszkody do uzyskania takiego oświadczenia. W takich przypadkach pracodawca udziela urlopu wychowawczego drugiemu z rodziców lub opiekunów po przedstawieniu przez niego dokumentów potwierdzających te okoliczności.

W razie braku dokumentów, pracodawca musi poprzestać na przyjęciu odpowiedniego oświadczenia od ubiegającego się o urlop wychowawczy pracownika.

W przypadku, gdy oboje rodzice lub opiekunowie spełniają warunki do korzystania z urlopu wychowawczego i mają zamiar z niego jednocześnie korzystać – to do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego każde z nich dołącza pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o okresie, w którym zamierza on korzystać z urlopu.
Przeczytaj także: Ochrona kobiety w ciąży Ochrona kobiety w ciąży

poprzednia  

1 ... 11 12 13 ... 16

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: