eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Kiedy dni wolne na poszukiwanie pracy?

Kiedy dni wolne na poszukiwanie pracy?

2007-11-20 11:50

Przeczytaj także: Kiedy przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy?



Przypomnijmy w tym miejscu, iż w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia wynosi:
  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

W przypadku umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Z kolei przy umowie zawartej na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi:
  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.


Potrzebny wniosek pracownika

Aby pracownik mógł skorzystać z przysługujących mu dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy, musi o to wystąpić do pracodawcy. Ten ostatni na podstawie otrzymanego wniosku udziela zwolnienia. Podkreślić w tym miejscu należy, iż przysługujące dni na poszukiwanie nowej pracy nie muszą być wykorzystane łącznie (możliwe jest np. skorzystanie z każdego w innym terminie). Wszystko zależy od ustaleń stron w powyższym zakresie. Pracownik nie musi także w ogóle z tych dni skorzystać. Warto w tym miejscu także podkreślić, iż pracodawca nie ma prawa skontrolować pracownika, czy wykorzystał otrzymane dni wolne zgodnie z przeznaczeniem, tj. na poszukiwanie nowej pracy czy też w innym celu.

Trzeba zapłacić

Za dni wolne przyznane pracownikowi na poszukiwanie nowej pracy pracodawca musi zapłacić pełne wynagrodzenie. Jeżeli pracodawca tego nie uczynił - pracownik ma prawo domagać się spełnienia tego roszczenia w terminie 3 lat od chwili, kiedy wydarzenie zaistniało. Nie ma prawa domagać się roszczeń ani ekwiwalentu pracownik, który nie skorzystał z dni wolnych na poszukiwanie pracy w terminie wypowiedzenia umowy o pracę, a posiadałby owe uprawnienia.

Zwolnienie nie zawsze przysługuje

Dni wolne na poszukiwanie pracy nie przysługują pracownikowi w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy na czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika, czyli na tzw. umowę na zastępstwo. Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo jest tutaj zbyt krótki - wynosi trzy dni robocze (art. 331 k.p.). Uprawnienie owe nie dotyczy też pracownika, który ma zawartą umowę na okres próbny krótszy niż trzy miesiące, ponieważ termin wypowiedzenia wynosi trzy dni lub tydzień. Zwolnienia na poszukiwanie nowego miejsca pracy nie posiada również pracownik zatrudniony na podstawie umowy na czas określony bez zawarcia klauzuli umożliwiającej wyłącznie pracownikowi wypowiedzenie umowy pracę.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: