2021-04-01 00:22
Zwolnienie pracownika w Polsce nie jest rzeczą prostą © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Prawo pracy w Anglii: zwalnianie pracowników
Osobne normy prawne stworzono w większości krajów na potrzeby zwolnień grupowych. Redukcja zatrudnienia w czasie pandemii może wiązać się z dodatkowymi formalnościami, w szczególności, jeżeli pracodawca skorzystał z dofinansowania na ochronę miejsc pracy w ramach tzw. tarcz antykryzysowych. W większości przypadków wyłączona jest możliwość wypowiadania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników, co najmniej w okresie otrzymywania takiego wsparcia.Prawie wszędzie pozwala się na włączenie do umowy o pracę zapisu o okresie próbnym. Wyjątkiem są Chile i Belgia, gdzie jest to prawnie zabronione. – Długość takiego okresu różni się w zależności nie tylko od państwa, ale również pełnionej funkcji. We Francji pracownik biurowy może pracować w taki sposób maksymalnie przez dwa miesiące, ale już menedżer nawet przez cztery. W Polsce, bez względu na zajmowane stanowisko, czas ten nie może przekroczyć trzech miesięcy, a ustalenie między stronami ewentualnego okresu próbnego powinno mieć miejsce w umowie o pracę na okres próbny – mówi Jakub Gilgenast, radca prawny, Senior Managing Associate w kancelarii Deloitte Legal.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Zwolnienie pracownika w Polsce nie jest rzeczą prostą
W porównaniu do innych krajów koszt zwolnienia pracownika w Polsce nie należy do najniższych.
Zwolnienie pracownika w Polsce nie jest rzeczą prostą. W przypadku umów na czas nieokreślony konieczne jest podanie rzetelnego, uzasadnionego i konkretnego powodu, aby to zrobić. Z kolei w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego, obowiązkiem pracodawcy jest wykazanie, że doszło do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Jeśli zaś chodzi o wypowiedzenie umowy z przyczyny niedotyczącej pracownika, to w wielu przypadkach należy posiłkować się zasadami zwolnień grupowych, np. dotyczącymi odprawy. Decyzja o zwolnieniu niesie za sobą wiele kroków prawnych i finansowych – mówi Kinga Jezierska radca prawny, Managing Associate w kancelarii Deloitte Legal.
Warto podkreślić, że pracownicy bardzo dobrze znają swoje przywileje, chętnie konsultują się w kwestiach prawnych i szukają optymalnych rozwiązań. Stale wzrasta ich świadomość, dlatego uważnie przyglądają się pracodawcom i ich działaniom w obszarze polityki zatrudnienia. Pracownicy oczekują od firm jasnych standardów w zakresie prawa pracy – mówi Natalia Mateja, aplikant radcowski, Senior Associate w kancelarii Deloitte Legal.
oprac. : eGospodarka.pl
Odprawa przy zwolnieniu pracownika: kiedy wypłacać?
Praca zdalna: czy możliwe jest wypowiedzenie umowy o pracę przez Teams?
Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu pandemii? Sprawdź swoje prawa
Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?
Wypowiedzenie umowy o pracę: powody muszą być prawdziwe
3 oznaki, że grozi Ci zwolnienie z pracy
Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?
Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie
Zwolnienie z pracy: czy jesteś zagrożony?
Witam, firma w której pracuję ma kilka sklepów w mieście, w którym mieszkam. Umowę każdy pracownik ma podpisaną na miasto nie na sklep, ale ...
Witam, Od 8 marca 2013 roku do 30 listopada odbywałam staż na stanowisku sprzedawca. 2 grudnia 2013 roku zostałam zatrudniona na umowę od ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Ochrona środowiska: Polacy za mało zamożni na postawy proekologiczne?
Od 1 maja 2021 nowe etykiety na oponach samochodowych. Co się zmienia?
Uwaga na fałszywe SMS-y od firm kurierskich
Tarcza antykryzysowa 9.0 - zmiany od 4 maja 2021 r.
GUS: ceny produktów rolnych w marcu 2021 wyższe o 5,3% r/r
Strategia podatkowa a tajemnica przedsiębiorstwa
Lokale użytkowe zdrożały w czasie pandemii