eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop ojcowski, tacierzyński i rodzicielski bez tajemnic

Urlop ojcowski, tacierzyński i rodzicielski bez tajemnic

2017-06-23 10:30

Urlop ojcowski, tacierzyński i rodzicielski bez tajemnic

Urlopy dla ojców © fot. mat. prasowe

Urlop ojcowski, tacierzyński i rodzicielski cieszą się rosnącą popularnością. Ze statystyk prowadzonych przez resort pracy, rodziny i polityki społecznej wynika, że z pierwszego z nich w tym roku skorzystało już 50,5 tys. ojców, a na drugi zdecydowało się 4,6 tys. panów. Jak korzystać z uprawnień pozwalających ojcom na aktywne uczestniczenie w wychowaniu malucha? Oto przygotowany specjalnie z okazji Dnia Ojca poradnik Pracuj.pl, który zgrabnie przeprowadzi zainteresowanych przez cały gąszcz zagadnień prawnych.

Przeczytaj także: Dzień Ojca na urlopie macierzyńskim. To jest trendy

Obowiązujące w naszym kraju regulacje pozwalają ojcom na skorzystanie z trzech rodzajów urlopów związanych z pojawieniem się nowego członka rodziny. Są to:

Z każdego z nich można skorzystać w określonym momencie życia dziecka i na ściśle określonych zasadach. Warto tu też podkreślić, że pomiędzy urlopami dla ojców a przysługującymi im urlopami wypoczynkowymi nie istnieje żadna zależność, tak więc nieprawdą jest np., że urlop tacierzyński zmniejsza wymiar przysługującemu pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

1. URLOP OJCOWSKI - GDY MĘŻCZYZNA ZOSTAJE OJCEM


Urlop ojcowski to w założeniu czas, który tata ma spędzić z dzieckiem i nie zależy on od urlopu macierzyńskiego. Jest to zawsze okres 14 dni (w tym niedziele i święta), za które przysługuje ojcu 100% średniego wynagrodzenia, jakie otrzymywał na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.

Świeżo upieczony ojciec może z tego uprawnienia skorzystać równolegle z matką lub też w innym dowolnym momencie (w całości lub w dwóch tygodniowych częściach), jednak nie później niż do 24 miesięcy od urodzenia potomka. Co ważne, urlop ojcowski przysługuje również temu rodzicowi, który nie pozostaje w związku małżeńskim z matką dziecka, a także ojcu rozwiedzionemu. Istotną kwestią jest również to, że na jego długość nie ma wpływu liczba dzieci. W czasie urlopu tacie przysługują takie same prawa, jak kobiecie w ciąży – jest chroniony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę.

Kto może z niego skorzystać? Urlop ojcowski może zostać przyznany wyłącznie pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę. Należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy nie krócej niż na 7 dni przed planowanym urlopem. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Warto zaznaczyć również, że urlop ojcowski nie wpływa na obniżenie wymiaru urlopu wychowawczego.

2. URLOP TACIERZYŃSKI – WIĘCEJ CZASU DLA MALUCHA


Urlop tacierzyński to kolejny urlop, który może zostać wykorzystany przez młodego tatę, jednak w przeciwieństwie do ojcowskiego jest on zależny od urlopu macierzyńskiego i może maksymalnie trwać 6 tygodni.

Jeśli kobieta nie wykorzysta w całości urlopu, pozostałą jego część może przejąć tata dziecka, jednak pierwsze 14 tygodni zawsze przysługuje jedynie mamom. Dopiero kolejnych 6 tygodni może być rozdzielone między oboje rodziców. Za ten czas przysługuje 100% wynagrodzenia. Jednak jeśli matka dziecka wykorzysta urlop w pełnym wymiarze, ojciec już nie będzie mógł z niego skorzystać.

Kto może z niego skorzystać? Podobnie jak urlop ojcowski, urlop tacierzyński również przyznawany jest tylko tym ojcom, którzy posiadają umowę o pracę. Osoba, która chce skorzystać z urlopu, w pierwszej kolejności musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego - najpóźniej na 14 dni przed jego rozpoczęciem. Wymagane jest również złożenie wniosku przez matkę dziecka, ponieważ urlop tacierzyński rozpoczyna się bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Z kolei podział urlopu rodzicielskiego jest bardziej sformalizowany. Jest on udzielany z góry matce dziecka, dlatego przejęcie jego części przez ojca dziecka wymaga złożenia dokumentów zarówno przez mamę, jak i tatę.

fot. mat. prasowe

Urlopy dla ojców

Na urlop ojcowski, jak podaje Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, w pierwszych czterech miesiącach 2016 roku zdecydowało się 43,4 tysiące panów


3. URLOP RODZICELSKI – TATA NA DOMOWYM ETACIE


Urlop rodzicielski to trzecia opcja, jaką młody tata może wykorzystać. Automatycznie jest on przydzielany mamie dziecka, jednak po złożeniu odpowiednich dokumentów możliwe jest przydzielenie tego urlopu, w całości lub części, ojcu. Na urlopie rodzicielskim może w tym samym czasie przybywać oboje rodziców, jednak jego łączny wymiar nie może przekroczyć okresu ustalonego przez ustawę. Długość tego urlopu to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz do 34 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka, przy jednym porodzie (dwojaczki, trojaczki itd.).

Kto może z niego skorzystać? Urlop rodzicielski udzielany jest bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, z którego mogła korzystać zarówno mama, jak i tata dziecka. Rodzice mogą go wykorzystać w całości lub maksymalnie w czterech częściach, mają na to czas aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia. Dodatkowo, żadna z części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Urlop udzielany jest na pisemny wniosek pracownika, który pracodawca ma obowiązek zaakceptować, jeśli został on złożony w terminie – nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu.

4. TATO, PAMIĘTAJ O BONUSACH


Dodatkowo rodzicom, niezależnie od liczby posiadanych dzieci, przysługują dwa dni opieki nad dzieckiem, które są dostępne już od pierwszego dnia pracy. Nie przechodzą na rok kolejny, dlatego należy pamiętać, aby wykorzystać je w danym roku kalendarzowym. Oczywiście może z nich skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Uwaga! Jeżeli zostaną wykorzystane przez jednego rodzica, nie przysługują już drugiemu. Dni te nie są wliczane do urlopu i wypłacana jest za nie pełna stawka wynagrodzenia.

5. BENEFITY OD PRACODAWCÓW


Niezależnie od aspektów prawnych, wiele firm oferuje pracownikom, którzy zostali rodzicami, dodatkowe benefity. Warto to sprawdzić u swojego pracodawcy. W niektórych przypadkach, tata może liczyć na dodatkowe 14 dni urlopu od firmy czy pojedyncze dni na opiekę. Ciekawym pomysłem są również warsztaty, szkolenia oraz spotkania z ekspertami, które mają w zamyśle przygotować młodych ojców na fakt pojawienia się na świecie nowego członka rodziny. Popularne stają się również przedszkola zakładowe, a jeśli dana firma nie oferuje podobnego udogodnienia – możliwe są dofinansowania, np. do żłobków. Coraz więcej firm bierze również udział w akcji „2 godziny dla rodziny”, która organizowana jest raz w roku – 15 maja. Jej ideą jest umożliwienie pracownikom wcześniejszego wyjścia z pracy, by mogli spędzić czas z bliskimi oraz zaznaczenie, iż rodzina jest podstawową grupą społeczną, której należy się wiele uwagi.

Kodeks pracy oraz pracodawcy oferują rodzicom szereg udogodnień, dzięki którym rodzic może spełniać się w pracy przy jednoczesnym zatroszczeniu się o sferę prywatną. Warto wiedzieć, czego możemy oczekiwać i jak skorzystać z niektórych przywilejów tak, by zachować harmonię w życiu rodzinnym oraz zawodowym.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: