eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Dystrybucja towarów w e-handlu

Dystrybucja towarów w e-handlu

2020-07-16 00:35

Przeczytaj także: Handel online w grze komputerowej z ryczałtem ewidencjonowanym


6. Wybór formy dostarczenia towaru (osobiście, za pomocą przewoźnika lub spedytora)


Jeżeli przedsiębiorca dysponuje własnymi środkami transportu to może, z zachowaniem wymogów wynikających z właściwych przepisów, w zakresie swego przedsiębiorstwa dostarczać towary nabywane przez jego kontrahentów w e-handlu. Takie rozwiązanie może być opłacalne w przypadku gdy miejsce dostarczenia towarów nie jest oddalone od siedziby (zakładu produkcyjnego) przedsiębiorcy – obsługuje on w ten sposób rynek lokalny. W przypadku natomiast wysyłki na dalsze odległości należy rozważyć zawieranie umów przewozu lub spedycji towarów. Przy dokonywaniu wyboru przewoźnika lub spedytora należy brać pod uwagę następujące kwestie. W pierwszej kolejności należy wskazać na różnicę pomiędzy przewoźnikiem a spedytorem. Umowa przewozu obejmuje tylko przewóz, podczas gdy umowa spedycji wysłanie lub odbiór przesyłki albo dokonanie innych usług związanych z jej przewozem.

Przede wszystkim trzeba jednak podjąć decyzję, czy i kiedy zastosować do prowadzenia działalności umowy specjalistyczne i wdrożyć współpracę z innymi podmiotami (np. w drodze umowy dropshippingu).

Należy pamiętać, iż kwestie takie jak w szczególności to kto i kiedy dokonuje wyodrębnienia, zapakowania towaru i wydania go do przewozu ma znaczenie dla określenia, który podmiot będzie ponosił odpowiedzialność wobec klienta końcowego, jak również będzie miało wpływ na określenie kiedy nastąpiło przejście niebezpieczeństwa utraty rzeczy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 25 września 2014 r., sygn. akt: II CSK 664/13, Legalis;
  • I. Związanie przejścia niebezpieczeństwa utraty lub uszkodzenia rzeczy z wydaniem rzeczy sprzedanej, wynikające z art. 548 § 1 KC, jest całkowicie niezależne od tego, czy kupujący uzyskał własność rzeczy, czy też - wskutek zastrzeżenia własności przez sprzedawcę - własności tej nie nabył. To oznacza, że jeżeli rzecz ulegnie przypadkowej utracie lub uszkodzeniu już po wydaniu, sprzedający może żądać od kupującego - pomimo utraty lub uszkodzenia rzeczy - zapłaty całej ceny. Niebezpieczeństwo nie ulega podziałowi. Błędny jest pogląd, że w wypadku zastrzeżenia własności, będącego warunkiem zawieszającym, niebezpieczeństwo utraty lub uszkodzenia rzeczy sprzedanej ponosi kupujący dopiero od chwili ziszczenia się warunku, tzn. od momentu przejścia własności (res perit domino).
  • II. Niebezpieczeństwo padnięcia konia, jeżeli strony nie postanowiły inaczej, przechodzi na kupującego z chwilą jego wydania, niezależnie od tego, czy kupujący uzyskał własność, czy - wskutek zastrzeżenia własności przez sprzedawcę - własności tej nie nabył (art. 548 § 1 KC).

W przypadku towarów oznaczonych jedynie co do gatunku, do przejścia własności konieczne jest ich wyodrębnienie; zgodnie z przepisem art. 155 § 2 Kc, jeżeli przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy. To samo dotyczy wypadku, gdy przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy przyszłe. W związku z powyższym samo złożenie zamówienia i przyjęcie je do realizacji, nie stanowi zawarcia umowy przenoszącej własność towarów na sprzedawcę, aby on z kolei mógł sprzedać klientom, a dopiero wydzielenie i zapakowanie, zaadresowanie do wysłania określonemu klientowi może zindywidualizować ten konkretny towar i staje się możliwe dysponowanie nim w drodze konsensualnej, a nie dopiero poprzez wydanie. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach - V Wydział Cywilny z dnia 9 lutego 2017 r., sygn. akt: V ACa 246/16, Legalis, ocena, czy rzecz jest oznaczona tylko co do gatunku, czy tylko co do tożsamości, zależy od woli stron, oświadczonej wyraźnie lub w sposób dorozumiany. Rozstrzyga tu sposób określenia (stopień dokładności, wyodrębnienia) przedmiotu świadczenia.

Zgodnie z art. 774 Kc, przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.

Zgodnie z art. 794 Kc przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem. Spedytor może występować w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie.

W zależności od tego jaki ma być zakres usług świadczonych w związku z organizacją przez przedsiębiorcę dystrybucji towarów, powinien on dokonać wyboru pomiędzy przewozem a spedycją. Podstawową różnicą pomiędzy obydwiema umowami jest świadczenie drugiej strony: umowa przewozu obejmuje jedynie przetransportowanie towaru, podczas gdy umowa spedycji obejmuje szeroko rozumiane „zorganizowanie” przemieszczenia towarów z punktu wydania do punktu odbioru z uwzględnieniem świadczenia usług związanych z jej przewozem. Należy pamiętać, że przepisy o umowie spedycji zawarte w Kc oraz przepisy szczególne nie stanowią inaczej, to do umowy spedycji stosuje się odpowiednio przepisy o umowie zlecenia (art. 796 Kc).

Należy uznać, że w przypadku gdy zachodzi konieczność zapewnienia transportu powiązanego z usługami związanymi z przewozem, to należy zawrzeć umowę spedycji. Usługi takie mogą obejmować wykonywanie formalności wynikających z przepisów celnych. Umowę spedycji należy rozważyć w przypadku transportu za granicę z wykorzystaniem różnych przewoźników, za dobór których będzie odpowiedzialny spedytor.

Może zainteresuje Cię także nasza Porada – e - handel na start?
https://mikroporady.pl/porady/e-handel-na-start

7. Podstawowe kwestie


Ważne:
Pamiętaj o następujących elementach przy dystrybucji towarów:
  • co jest przedmiotem dystrybucji? Jakie towary? Czy są to towary objęte przepisami szczególnymi? Jak te towary należy przygotować do dystrybucji zgodnie z ich właściwością i przeznaczeniem?
  • kto jest odbiorcą? Czy przedsiębiorca, czy konsument?
  • gdzie jest miejsce docelowe? Czy w kraju, czy za granicą?
  • jaki sposób dystrybucji byłby odpowiedni? Czy transport we własnym zakresie, czy zawarcie umowy z przewoźnikiem, czy spedytorem?
  • kontrola prawidłowości wykonania przewozu towarów – czy zostały one prawidłowo dostarczone do kontrahenta?

--
  1. E. Gniewek, P. Machnikowski (red.), Kodeks cywilny. Komentarz. Wyd. 8, Warszawa 2017, Legalis, komentarz do art. 544, nb. 2.
  2. red. dr hab. K. Osajda, Kodeks cywilny. Komentarz, 2017, Legalis, komentarz do art. 545, nb. 1.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj naszego eksperta https://mikroporady.pl/pytania-do-eksperta

poprzednia  

1 2 3

oprac. : mikroPorady.pl mikroPorady.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: