2020-01-31 12:04
Pijany pracownik © olly - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nieobecność w pracy: jakie kary za podanie nieprawdziwego powodu absencji?
Ponad połowa Polaków przyznaje, że miała styczność z nietrzeźwym współpracownikiem, 41 proc. badanych nie ma takich doświadczeń, a 6 proc. nie potrafi ocenić, czy taka sytuacja miała miejsce - wynika z sondażu zrealizowanego przez HR Global Group.– Zapytaliśmy także ankietowanych, co z nietrzeźwym pracownikiem w pracy powinien zrobić jego pracodawca. Zdecydowana większość uznała, że powinno się obyć bez poważniejszych konsekwencji. 73 proc. pytanych na miejscu pracodawcy odesłałoby swojego kolegę, koleżankę do domu, a 11 proc. – przy jednorazowej takiej sytuacji – nie podjęłoby żadnych kroków. Nieco więcej, bo 12 proc. zdecydowałoby się jednak na zwolnienie takiego pracownika. Bardziej pobłażliwych było 4 proc. ankietowanych, którzy ukaraliby takiego pracownika karą finansową – mówi Dariusz Michalski, prezes HR Global Group.
fot. olly - Fotolia.com
Pijany pracownik
Zarówno za stawienie się w pracy w stanie nietrzeźwości jak i spożywanie alkoholu w czasie pracy, pracodawca może ukarać pracownika karą porządkową, finansową.
– Zgodnie z art. 207 § 2 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany zapewnić wszystkim pracownikom bezpieczne warunki pracy, wykluczające zagrożenie życia lub zdrowia pracowników. Dotyczy to także obowiązku zapewnienia pracownikom bezpiecznego środowiska pracy. Pracodawca narusza ten obowiązek, jeśli wiedząc o stanie zagrożenia życia lub zdrowia pracownika wywołanego bezprawnym zachowaniem się innego pracownika, nie podejmuje – mimo realnych możliwości – żadnych starań w celu usunięcia takiego stanu. Ponadto, jak stanowi art. 17 § 1 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, pracodawca lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Pracodawca decydując o odsunięciu pracownika od wykonywanych obowiązków, powinien wyjaśnić pracownikowi podstawy swojej decyzji – najlepiej pisemnie – tłumaczy aplikant adwokacki Karolina Wojtas z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.
– Są takie grupy zawodowe, które – tak to ujmijmy – są bardziej narażone na tego typu przypadki, np. górnicy, czy inni pracownicy fizyczni, których praca jest okraszona jakimś ryzykiem. Mimo wszystko w porównaniu do lat wcześniejszych, tego typu zjawisk w miejscach pracy jest zdecydowanie mniej. Obecne, młode pokolenie pracowników bardziej dba o siebie pod kątem fizycznym oraz zdrowotnym – uważa Dariusz Michalski.
– Warto wprowadzić w regulaminie pracy wyraźne uregulowanie w tym zakresie: zakaz stawiania się w pracy pod wpływem alkoholu i spożywania alkoholu w trakcie pracy, a także przebywania na terenie zakładu pracy pod wpływem alkoholu, również po zakończeniu świadczenia pracy i w czasie wolnym od pracy. Zalecane jest także wypracowanie procedury – schematu postępowania z nietrzeźwymi pracownikami – tłumaczy ekspert prawa pracy.
oprac. : eGospodarka.pl
Praca zdalna. Nowelizacja Kodeksu Pracy w I kwartale 2021 roku?
Zezwolenie na sprzedaż alkoholu - jak je zdobyć?
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy poza okresem wypowiedzenia?
Praca zdalna trafi na stałe do Kodeksu pracy?
Czy w czasie pandemii pracodawca może odmówić urlopu okolicznościowego?
4 pułapki dla pracodawcy przy likwidacji stanowiska pracy
Tarcza 4.0: więcej firm skorzysta z dofinansowania wynagrodzeń z FGŚP
Co oznacza Tarcza 4.0. dla pracodawcy? Oto 8 istotnych kwestii
Firmy oczekują, że zmieni się prawo pracy. Jakie postulaty?
Witam, czy poniższy zapis w regulaminie pracy jest prawidłowy i zgodny z prawem pracy? Czy pracownikom na stanowiskach kierowniczych nie należy ...
Witam, w związku ze złą sytuacją finansową firmy, pracodawca chce rozwiązać ze mną umowę o pracę na czas określony za porozumieniem ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Wypalenie zawodowe w pierwszych latach pracy?
Kto kupuje nowe mieszkania w czasie pandemii?
Kobiety w branży IT. Co robią i ile zarabiają?
Budownictwo mieszkaniowe ratuje sektor przed zapaścią?
Jak inwestować w zdrowie pracowników? O czym powinien pamiętać pracodawca?
Citroen C5 Aircross Hybrid Shine
Tarcza antykryzysowa 8.0. Dla kogo wsparcie?