eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Co, jak i kiedy zgłaszać do GIODO?

Co, jak i kiedy zgłaszać do GIODO?

2016-05-04 11:45

Co, jak i kiedy zgłaszać do GIODO?

Co zgłaszać do GIODO? © maxsim - Fotolia.com

E-wiadomości od Stowarzyszenia Bądźmy Legalni i te sygnowane przez Kancelarię Liberty budzą wiele emocji i niepokojów wśród przedsiębiorców. Tylko ich dokładna analiza prawna i przyjrzenie się faktycznym wymogom Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) mogą rozwiać nasze wątpliwości.

Przeczytaj także: Rejestracja zbiorów danych osobowych (procedura, wyłączenia, odpowiedzialność)

Treść wiadomości – podstawowe znaki zapytania


Do wielu właścicieli sklepów internetowych i stron www dotarły e-maile od Stowarzyszenia Bądźmy Legalni czy Kancelarii Liberty. W telegraficznym skrócie brzmiały one następująco:
Państwa strona internetowa nie jest zgłoszona do GIODO mimo takiego obowiązku prawnego. Jeśli nie dopełnią go Państwo w ciągu 3 dni, zgłosimy popełnienie przestępstwa, a GIODO ukaże Państwa wysokimi grzywnami.

Jest to zarówno esencja tych wiadomości, jak i zbiór popełnionych w nich błędów. Otóż do GIODO należy zgłaszać nie witryny www, ale zbiory danych osobowych. Prowadząc wysyłkę towarów, newsletterów, akcje mailingowe, programy lojalnościowe czy utrzymując kontakt z klientem, przedsiębiorcy muszą spełnić ten wymóg. Jednak nie jest to powszechny obowiązek. Zwalnia z niego np. posiadanie ABI (o czym mowa dalej), dysponowanie danymi osób uczących się czy przetwarzanymi tylko w celu wystawienia rachunku/FV. A jak wygląda kwestia 3-dniowego terminu na dopełnienie formalności wobec GIODO?
Miłosława Strzelec-Gwóźdź, partner w GP Kancelarii Radców Prawnych, która m.in. świadczy usługi SolidnePBI.pl oraz SolidnyRegulamin.pl, tak oto wyjaśnia ten problem: – Jeśli przedsiębiorca spełnia wymogi prawne, może zgłosić zbiory danych osobowych nawet w ciągu kilku godzin. Wystarczy wypełnić wnioski, wydrukować je i podpisać lub potwierdzić podpisem elektronicznym, przesłać drogą elektroniczną, pocztową lub dostarczyć osobiście. Niemniej jednak sama rejestracja w GIODO może trwać nawet do 2 lat.

fot. maxsim - Fotolia.com

Co zgłaszać do GIODO?

Do GIODO należy zgłaszać zbiory danych osobowych. Prowadząc wysyłkę towarów, newsletterów, akcje mailingowe, programy lojalnościowe czy utrzymując kontakt z klientem, przedsiębiorcy muszą spełnić ten wymóg.


Obowiązki firm a kary od GIODO – stan rzeczywisty


Czytając o grzywnach rzędu 10, 50 czy 200 tys. złotych, zapewne niejeden przedsiębiorca odczuje strach. Aż trudno uwierzyć, że taka była zapewne intencja wiadomości od Bądźmy Legalni lub Kancelarii Liberty. Działając szybko i w nieprzemyślany sposób, możemy bowiem trafić na pseudofachowców i skorzystać z wątpliwej jakości pomocy prawnej z „niepewnych źródeł”, gdzie tylko czyha się na łatwy zysk. Dlatego po pierwsze należy zachować spokój, nawet w obliczu tego typu wiadomości – stylizowanych jedynie na poważne, oficjalne, tłumaczące rzeczywistość prawną pisma. Jak widać, także w kwestii kar i grzywien rozmijają się one z prawdą. GIODO nie jest bowiem instytucją uprawnioną do nakładania kar finansowych. O ewentualnej karze, jej charakterze i wymiarze decyduje sąd.
– Grzywny są przede wszystkim konsekwencją niezastosowania się do zaleceń pokontrolnych GIODO – zapewnia prawnik.

Dlatego lepiej nie zwlekać z formalnościami do tego etapu i odpowiednio wcześnie wywiązać się z obowiązków wobec GIODO, pamiętając, że za niedopełnienie ich grozi odpowiedzialność karna.

Bezpieczna Wiosna dla Klientów – jaki jest cel tej akcji?


Stowarzyszenie Bądźmy Legalni nie widnieje obecnie w KRS, co stawia pod znakiem zapytania jego istnienie. Również domena, z której rozesłano mailing o akcji Bezpieczna Wiosna dla Klientów, została uruchomiona tuż przed jego dystrybucją, więc najprawdopodobniej stworzono ją wyłącznie w tym celu. Z kolei e-mail od Kancelarii Liberty stanowi kalkę tego wcześniejszego. Z pewnością żaden z nich nie służy dobru ogółu ani przekazaniu merytorycznie wartościowych treści.
– Naszym zdaniem akcje te przeprowadzono w celu zastraszenia przedsiębiorców i osiągnięcia ewentualnych korzyści majątkowych. Podobny schemat działania obserwowaliśmy już w przeszłości przy okazji stowarzyszeń skupiających się na klauzulach niedozwolonych – komentuje przedstawiciel GP Kancelarii Radców Prawnych.

Środowisko prawnicze tak właśnie postrzega te sprawy. Również GIODO oficjalnie ostrzega przedsiębiorców przed odpowiadaniem na te e-maile, widząc w nich źródło nierzetelnych informacji od pseudoorganizacji o niejasnych intencjach. Dlatego postępowanie zgodnie z faktycznymi wymogami GIODO, wynikającymi bezpośrednio z treści ustawy o ochronie danych osobowych, jest najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Bądźmy legalni!

    jeremiasz_kawa / 2016-05-04 16:49:47

    A najgorsze jest to, że teraz atakuje nas stowarzyszenie "Bądźmy legalni". Pamiętajmy, że te listy to bujda!! Oni działąli też wcześniej i już wcześniej były pisane apelez prosbą o niereagowanie: http://osobowedane.pl/mail-od-stowarzyszenia-badzmy-legalni-czy-sa-podstawy-do-obaw/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: