eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Nowa definicja niewypłacalności zapewni większą ochronę dłużnikom

Nowa definicja niewypłacalności zapewni większą ochronę dłużnikom

2015-10-16 00:40

Przeczytaj także: Postępowanie upadłościowe dla małych firm czekają zmiany


Więcej czasu na złożenie wniosku


Bardzo istotne znaczenie ma również wydłużenie okresu na założenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Obecnie wynosi on 14 dni i liczony jest od dnia, w którym zaistniał stan niewypłacalności w rozumieniu którejkolwiek z definicji opisanych powyżej. Jest to niezwykle krótki okres, który tak naprawdę uniemożliwia prawidłowe przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości wraz z załącznikami, a z pewnością nie jest możliwe w tak krótkim czasie sformułowanie rozbudowanych propozycji układowych, czy podjęcie negocjacji z wierzycielami.

Mając na względzie powyższe, ustawodawca wydłużył termin na złożenie wniosku do 30 dni, który będzie liczony niezmiennie od pierwszego dnia, w którym zaistniał stan niewypłacalności. Ponieważ dodatkowo w świetle nowych definicji stan niewypłacalności powinien materializować się później niż obecnie, dłużnik z pewnością będzie miał więcej czasu na podjęcie stosownych działań naprawczych. Warto w tym miejscu zauważyć, że zamiast składania wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnik będzie mógł wnosić również o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego lub względnie zatwierdzenie układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu. Terminowe podjęcie tych działań również może uchronić reprezentantów dłużnika od ponoszenia odpowiedzialności osobistej związanej z niewypłacalnością spółki.

Większa ochrona zarządu


W praktyce terminowość złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości ma najistotniejsze znaczenie właśnie w kontekście osobistej odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych oraz wspólników spółek osobowych. To te osoby bowiem narażone są na najbardziej dolegliwe konsekwencje w przypadku zaniechania wykonania obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w stosownym terminie.

Odpowiedzialność ta dotyczy zarówno sfery finansowej, która sprowadza się do możliwości kierowania względem reprezentantów dłużnika roszczeń finansowych przez niezaspokojonych wierzycieli tego dłużnika, jak również sfery karnej. Ponadto, osoby te mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Przez wzgląd na bardzo surowe zasady tej odpowiedzialności, opisane zmiany w zakresie definicji stanu niewypłacalności oraz wydłużenia terminu na złożenie stosownego wniosku należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. W szczególności, mogą one zachęcić dłużników do otwierania postępowań restrukturyzacyjnych, które mają stać się podstawowym narzędziem do naprawy podmiotów niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością.

Marianna Kokowska
adwokat,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: