eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyAktualności › Sejm nowelizuje emerytury

Sejm nowelizuje emerytury

2015-03-06 14:57

Sejm nowelizuje emerytury

Sejm znowelizował ustawę o emeryturach © whitelook - Fotolia.com

Wprowadzenie korzystniejszego sposobu obliczania wysokości przyszłej emerytury, który nie będzie zniechęcał seniorów do podejmowania dalszej aktywności zawodowej przewiduje nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przyjęta przez Sejm. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 425 posłów i posłanek, 1 się wstrzymał a nikt nie głosował przeciw. Nowelizacja trafi teraz pod obrady Senatu.

Przeczytaj także: Świadczenia emerytalne i rentowe: likwidacja progów

Przyjęta przez Sejm nowelizacja obejmuje osoby kontynuujące zatrudnienie po uzyskaniu prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (zarządzanym przez ZUS), które chcą przeliczyć emeryturę z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu albo ustalić wysokość emerytury na nowych zasadach. Nowelizacja objęła ponadto osoby z zaliczonym do kapitału początkowego okresem urlopu wychowawczego.

Dotychczas wysokość emerytury była obliczana poprzez podzielenie wartości składek odprowadzonych do ZUS przez tzw. średnie dalsze trwanie życia w miesiącach, pozyskiwane z tablic trwania życia podawanych corocznie przez GUS. Podstawą do obliczenia emerytury jest dotychczas tablica obowiązująca w momencie przejścia na emeryturę, nowelizacja określa zaś, że gdy będzie to korzystniejsze dla ubezpieczonego, stosowana będzie tablica obowiązująca w chwili osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego.

Nowelizacja umożliwia ponadto obliczanie według nowych zasad emerytur osobom urodzonym przed 1949 r., pobierającym wcześniejszą emeryturę i kontynuującym zatrudnienie po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. W przypadku tych osób, od podstawy obliczenia emerytury odejmowane będą już pobrane świadczenia.

Nowelizacja przewiduje także, że osoby studiujące przed 1999 r. będą mogły zaliczyć cały ten okres edukacji jako okres nieskładkowy. Dotychczas okres nieskładkowy uwzględniany w kapitale początkowym był ograniczony do jednej trzeciej okresu składkowego. Nowelizacja przewiduje także uznanie urlopu wychowawczego wykorzystanego w starym systemie emerytalnym za okres składkowy.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: