eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

2015-01-09 15:46

Przeczytaj także: Jakie zmiany w prawie w 2015 roku?


Zmiana ustawy o kpc oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych


Dnia 23 grudnia 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Uchwalona ustawa ma na celu wprowadzenie zmian związanych z koniecznością skutecznego wykonywania w Polsce przepisów prawa Unii Europejskiej dotyczących wykonalności orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych. Orzeczenia sądów państw członkowskich Unii Europejskiej będą stanowić tytuły wykonawcze na terytorium innych państw członkowskich bez konieczności nadawania im klauzuli wykonalności.

Przyjęta ustawa wprowadza do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego nowe regulacje dotyczące wydawania zaświadczeń i wyciągów dotyczących orzeczeń, ugód i innych tytułów egzekucyjnych na potrzeby automatycznego uznania lub wykonania w innym państwie członkowskim orzeczenia lub innego tytułu egzekucyjnego wydanego w Polsce. Regulacje te są wzorowane na regulacjach dotyczących stwierdzenia wykonalności wydanego w Polsce europejskiego nakazu zapłaty, zaświadczenia dotyczącego orzeczenia wydanego w Polsce w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń i zaświadczenia dotyczącego europejskiego tytułu egzekucyjnego.

Przyjęta ustawa wprowadza ponadto nowe regulacje dotyczące uznawania i wykonywania w Polsce orzeczeń sądowych, ugód i dokumentów urzędowych z innych państw członkowskich, objętych systemem automatycznej wykonalności. W regulacjach tych wskazano jakie orzeczenia sądowe, ugody i dokumenty urzędowe z państw członkowskich Unii Europejskiej stanowią w Polsce tytuły wykonawcze. Wprowadzane regulacje określają również zasady wykonywania takich tytułów egzekucyjnych oraz zasady dotyczące odmowy ich uznania lub wykonania.

Ustawa wprowadza ponadto zmianę w zasadach odsyłania w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego do aktów prawa unijnego poprzez wprowadzenie wyraźnych odesłań do konkretnych aktów w miejsce dotychczasowej ogólnej formuły odsyłania do „przepisów odrębnych”.

Ustawa wprowadza również zmianę w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych polegającą na wprowadzeniu regulacji dotyczących opłat od wniosków składanych na podstawie wskazanych rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 10 stycznia 2015 r.

Zmiana ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2014..


Dnia 23 grudnia 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 – 2014.

Prawodawca ustawą z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. przyjął rozwiązanie polegające na ustaleniu miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników i członków ich rodzin w kwocie 1 zł za każdą osobę za każdy hektar przeliczeniowy użytków rolnych, z jednoczesnym zwolnieniem gospodarstw rolnych o powierzchni poniżej 6 ha. Składkę za rolników prowadzących takie gospodarstwa i członków ich rodzin miała opłacać Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Odrębnie potraktowano członków rodzin rolników prowadzących działalność wyłącznie w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Ich składka była wyliczana od podstawy równej kwocie 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Ustawodawca pierwotnie zdecydował, że wprowadzona regulacja miała obowiązywać do końca 2012 r., a następnie ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. oraz ustawą z dnia 22 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013 przedłużył jej obowiązywanie do końca 2014 r.

Przedmiotowa ustawa ma na celu przedłużenie obowiązywania ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników na kolejne dwa lata – do 31 grudnia 2016 r.

Zmiana ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego.


Dnia 23 grudnia 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 19 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego.

Celem nowelizacji jest zapewnienie bezpiecznego – tj. bez negatywnych skutków dla obsługi obywateli - uruchomienia i wdrożenia nowego informatycznego Systemu Rejestrów Państwowych, na który składają się m.in. rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych i rejestr stanu cywilnego.

Ustawa weszła w życie z dniem 31 grudnia 2014 r.

Zmiana ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego


Dnia 23 grudnia 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 19 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego.

Zgodnie z ustawą wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych (sms-ów) o sytuacjach alarmowych będzie możliwe tylko na numer 112. Wiadomości te mają być przesyłane przez operatorów do jednego z 17 regionalnych centrów powiadamiania ratunkowego. Nowelizacja wyłącza z obowiązku kierowania sms-ów na numer 112 usługi roamingu międzynarodowego.

Ustawa weszła w życie z dniem 29 grudnia 2014 r.

poprzednia  

1 ... 7 8 9

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: