eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Kodeks wyborczy znowelizowany

Kodeks wyborczy znowelizowany

2014-08-21 12:36

Przeczytaj także: Zmiany w prawie V-VI 2014


Ratyfikacja Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich zmieniającego Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

W dniu 11 sierpnia 2014 roku Prezydent RP także podpisał również ustawę z dnia 26 czerwca 2014 r. o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich zmieniającego Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Abu Zabi dnia 31 stycznia 1993 roku, oraz Protokół, sporządzony w Abu Zabi dnia 31 stycznia 1993 r oku, podpisanego w Abu Zabi dnia 11 grudnia 2013 roku.

W Protokole zaktualizowano wykaz podatków, których dotyczy Umowa- w Polsce są to podatki dochodowe od osób fizycznych i prawnych, w ZEA podatek dochodowy i podatek od osób prawnych.

Zgodnie z Protokołem, w przypadku Polski zmienia się metodę wyłączenia z progresją na metodę odliczenia proporcjonalnego. Istotną kwestią jest rozszerzenie w Protokole postanowień umownych dotyczących wymiany informacji podatkowej między Stronami. Postanowienia te mają być w pełni dostosowane do aktualnego standardu wymiany informacji przewidzianego we wspomnianej Modelowej Konwencji OECD. Ponadto, Protokół usuwa postanowienia umowne odnoszące się do dyskrecjonalnego przyznawania przywilejów podatkowych. W protokole znalazł się także zapis przewidujący stosowanie zwolnienia z podatku u źródła dla dochodów z dywidend, odsetek i zysków majątkowych osiąganych przez fundusze emerytalne.

Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W dniu 12 sierpnia 2014 roku Prezydent RP także podpisał również ustawę z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Celem ustawy jest poprawa dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów poprzez podniesienie standardu opieki nad pacjentem onkologicznym, ulepszenie zarządzaniem listami oczekujących na świadczenia zdrowotne oraz zarządzania procesem zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz zmianę funkcjonowania Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ustawa wprowadza tzw. „szybką diagnostykę onkologiczną” obejmującą świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Zgodnie z założeniami projektodawcy (Minister Zdrowia) pacjent będzie zgłaszał się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (dalej zwanej POZ), którego zadaniem będzie określenie, czy wizyta u specjalisty jest konieczna. W tym celu lekarz POZ będzie przeprowadzał dokładny wywiad i oceniał dolegliwości pacjenta oraz zlecał wykonanie niezbędnych badań. W przypadku podejrzenia wystąpienia nowotworu złośliwego lekarz POZ będzie kierował pacjenta do onkologa lub do specjalisty właściwego dla danego umiejscowienia nowotworu. Pacjentowi wydawana będzie karta diagnostyki i leczenia onkologicznego, która będzie uprawniać go do wejścia na „szybką diagnostykę onkologiczną”. Karta diagnostyki i leczenia onkologicznego będzie dawać możliwość zapisu na odrębną listę oczekujących, dedykowaną pacjentom oczekującym na diagnostykę onkologiczną. Karta będzie własnością pacjenta i będzie dokumentować cały proces jego diagnostyki oraz leczenia, aż do momentu powrotu do lekarza POZ po jego zakończeniu. Świadczeniodawcy będą zobowiązani do nieodpłatnego przekazywania pacjentom kopii dokumentacji medycznej (np. wyników badań), będącej integralną częścią świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w ramach karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Zmianie ulega sposób powoływania organów NFZ. Prezesa NFZ powoływać i odwoływać będzie minister właściwy do spraw zdrowia (aktualnie było to zadanie Prezesa Rady Ministrów działającego na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia). Również członkowie Rady Funduszu będą powoływani przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

Ustawą wprowadzane zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty - obecnie, lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu, z zastrzeżeniem sytuacji określonych w odrębnych przepisach. Ustawą ustanawia wyjątek od konieczności osobistego badania pacjenta, polegającego na tym, że lekarz, znając stan zdrowia pacjenta (odzwierciedlony w dokumentacji medycznej pacjenta), będzie mógł, bez dokonania osobistego badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 r., z wyjątkiem części przepisów, które wejdą w życie z dniem ogłoszenia, z dniem 1 stycznia 2016 r., 1 stycznia 2018 r. oraz 1 stycznia 2020 r.

Ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Bermudów o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Uzgodnień końcowych dotyczących interpretacji oraz stosowania Umowy.

W dniu 12 sierpnia 2014 roku Prezydent RP także podpisał również ustawę z dnia 26 czerwca 2014 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Bermudów (zgodnie z upoważnieniem Rządu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej) o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Uzgodnień końcowych dotyczących interpretacji oraz stosowania Umowy, podpisanych w Londynie dnia 25 listopada 2013 r.

Podlegająca ratyfikacji Umowa jest to pierwszą umową o wymianie informacji w sprawach podatkowych zawartą między Rzecząpospolitą Polską a Bermudami. Przedmiotem Umowy jest zobowiązanie się Stron do udzielenia sobie pomocy w postaci wymiany informacji, które mogą mieć istotne znaczenie dla administracji i stosowania prawa wewnętrznego Umawiających się Stron w odniesieniu do podatków: w Polsce, podatku dochodowego od osób prawnych i od osób fizycznych, zaś w przypadku Bermudów – do podatków bezpośrednich, bez względu na ich rodzaj i nazwę.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: