eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Kodeks wyborczy znowelizowany

Kodeks wyborczy znowelizowany

2014-08-21 12:36

Przeczytaj także: Zmiany w prawie V-VI 2014


Ustawa o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.

W dniu 7 sierpnia 2014 roku Prezydent RP podpisał również ustawę z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.

Podstawowym celem ustawy jest stworzenie ram prawnych, które stanowić będą podstawę realizacji tzw. umowy partnerstwa, w tym wdrażania programów w zakresie polityki spójności w perspektywie finansowej 2014-2020. Z uwagi na rozpoczęcie w 2014 r. nowej, siedmioletniej perspektywy finansowania polityki spójności konieczne stało się opracowanie aktu uwzględniającego nowe podstawy prawne i nowe zasady realizacji polityki spójności określone przepisami unijnymi, w tym: przeniesienie kompetencji w zakresie oceny zgodności systemów zarządzania i kontroli programów operacyjnych z unijnymi wymogami z poziomu Komisji Europejskiej na poziom państwa członkowskiego; wprowadzenie nowych instrumentów realizacji polityki spójności w zakresie rozwoju terytorialnego, a także wprowadzenie nowych zasad informatyzacji procesów dotyczących realizacji projektów.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiana ustawy Kodeks postępowania cywilnego.

W dniu 7 sierpnia 2014 roku Prezydent RP podpisał również ustawę z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego.

Uchwalona ustawa ma na celu wprowadzenie regulacji wyłączających spod egzekucji sądowej przedmioty, które są niezbędne dłużnikowi lub członkowi jego rodziny, ze względu na jego niepełnosprawność. W obecnie obowiązujących regulacjach Kodeksu postępowania cywilnego brak jest wprost takiego wyłączenia, co oznacza możliwość prowadzenia postępowania egzekucyjnego w zakresie egzekucji sądowej również odnośnie przedmiotów niezbędnych do funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Uchwalone przepisy będą miały zastosowanie od dnia wejścia ich w życie również do już toczących się postępowań egzekucyjnych.

Ustawa wchodzi w życie 19 września 2014 roku.

Ratyfikacja Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Chorwacji o współpracy w zwalczaniu przestępczości Zmiana ustawy Kodeks postępowania cywilnego.

W dniu 8 sierpnia 2014 roku Prezydent RP także podpisał również ustawę z dnia 26 czerwca 2014 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Chorwacji o współpracy w zwalczaniu przestępczości, podpisanej w Dubrowniku dnia 9 lipca 2010 roku.

Opracowana przez stronę polską umowa z Chorwacją jest odpowiedzią na rozprzestrzeniającą się przestępczość, głównie zorganizowaną. Zinstytucjonalizowanie współpracy właściwych organów polskich i chorwackich przyczyni się do jej zwalczania na terytorium obu Stron umowy.

Specjalne miejsce zajmuje w Umowie sprawa odpowiedzialności odszkodowawczej. Strony we wzajemnych relacjach rezygnują z wszelkich roszczeń odszkodowawczych z powodu utraty lub uszkodzenia rzeczy oraz z powodu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci funkcjonariusza - poza sytuacjami, w których szkoda została wyrządzona z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa. Uregulowane są także sytuacje dotyczące odszkodowań dla osób trzecich.

Ratyfikacja Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Kajmanami o wymianie informacji w sprawach podatkowych.

W dniu 11 sierpnia 2014 roku Prezydent RP także podpisał również ustawę z dnia 26 czerwca 2014 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Kajmanami o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Londynie dnia 29 listopada 2013 roku.

Do tej pory Rzeczpospolita Polska nie była związana umową z Kajmanami o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Umowa pomiędzy RP a Kajmanami została przygotowana w oparciu o Modelową Umowę OECD o wymianie informacji w sprawach podatkowych. W Umowie znajdują się szczegółowe definicje i regulacje dotyczące wzajemnej wymiany informacji, zobowiązania Stron Umowy w tej materii, zakres przekazywanych informacji, kwestie kontroli podatkowej i in.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: