eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Nowa ustawa o prawach konsumenta podpisana przez Prezydenta

Nowa ustawa o prawach konsumenta podpisana przez Prezydenta

2014-07-07 10:07

Przeczytaj także: Odroczenie obowiązku szkolnego - zmiany


Kolejna nowelizacja ustawy-Prawo wodne.

W dniu 20 czerwca 2014 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy prawo wodne oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja ta ma na celu wprowadzenie do krajowego porządku prawnego postanowień czterech dyrektyw unijnych: dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej, dyrektywy Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, dyrektywy 2006/118/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniem i pogorszeniem ich stanu oraz dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ustawa o informowaniu o cenach towarów i usług.

W dniu 27 czerwca 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał również ustawę z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług.

Zasadniczym celem przedmiotowej ustawy jest dostosowanie przepisów ustawowych do panujących na rynku realiów. Uchwalona ustawa zmierza do rezygnacji z obowiązku oznaczania ceną każdej sztuki towaru czy usługi z osobna. Ustawa wprowadza zasadę, zgodnie z którą w przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar lub usługę, konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej.

Ponadto uchwalona ustawa podnosi maksymalną wysokość kar pieniężnych dla przedsiębiorców za niewykonanie obowiązków informacyjnych dotyczących cen. Jednocześnie zrezygnowano z karania przedsiębiorcy za naruszenie przepisów o obowiązku uwidaczniania cen. Przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej uwzględnia się stopień naruszenia obowiązków oraz dotychczasową działalność przedsiębiorcy, a także wielkość jego obrotów i przychodu.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ustawa o ratyfikacji Umowy między Polską, a Brazylią o przekazywaniu osób skazanych.

W dniu 27 czerwca Prezydent podpisał jeszcze ustawę z dnia z dnia 9 maja 2014 r. o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Federacyjną Republiką Brazylii o przekazywaniu osób skazanych, podpisanej w Brasilii dnia 26 listopada 2012 r.

W relacjach między Rzecząpospolitą Polską a Federacyjną Republiką Brazylii nie było dotychczas żadnej umowy dotyczącej przekazywania skazanych, łączącej oba kraje. Obecna Umowa, tworzy podstawy umożliwiające obywatelom RP skazanym w Brazylii na powrót do kraju, co jest istotne, ze względu na trudne warunki odbywania kary pozbawienia wolności w Brazylii.

W Umowie sprecyzowano warunki, jakie są niezbędne do przekazania skazanego, m.in. jest to wyrażenie zgody przez skazanego. Ustalono także, że przekazanie dotyczyć musi osób, którym pozostał do odbycia kary co najmniej jeden rok (ze względu na długość procedur związanych z przekazywaniem skazanych.

Po przejęciu skazanego przez Polskę, automatycznie kończy się okres wykonywania kary w Brazylii. Wyjątek stanowi tu sytuacja, gdy skazany, chcąc uniknąć kary w państwie wykonania, opuścił je i powrócił do państwa skazania-wtedy to państwo jest uprawnione do wykonania pozostałej części kary. W Umowie uregulowano także, m.in., kwestie tranzytu osób przekazywanych, porozumiewania się odpowiednich organów państwowych w obu krajach, kosztów ponoszonych przez państwo wykonania.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych.

W dniu 30 czerwca 2014 r. Prezydent Komorowski podpisał ustawę z dnia 9 maja 2014 roku o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja wprowadza zmiany mające na celu obniżenie progów relacji kwoty państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto w tzw. mechanizmie korygującym reguły wydatkowej oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących zasad zastępczego ustalania budżetu jednostki samorządu terytorialnego przez regionalną izbę obrachunkową.

Ponadto ustawa umożliwia powierzenie prowadzenia gospodarki finansowej jednostki podległej Ministrowi Spraw Zagranicznych, położonej za granicą, kierownikowi innej jednostki podległej temu Ministrowi, a także ułatwia konsolidację przepływów finansowych między funduszami zarządzanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących powierzenia prowadzenia gospodarki finansowej jednostki podległej Ministrowi Spraw Zagranicznych położonej za granicą, kierownikowi innej jednostki podległej temu Ministrowi oraz przepisów normujących gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: