eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Nowa ustawa o prawach konsumenta podpisana przez Prezydenta

Nowa ustawa o prawach konsumenta podpisana przez Prezydenta

2014-07-07 10:07

Przeczytaj także: Odroczenie obowiązku szkolnego - zmiany


Zmiany w prawie ochrony konkurencji i konsumentów.

W dniu 30 czerwca 2014 roku została jeszcze podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 10 czerwca 20014 roku o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego.

Ustawa wprowadza modyfikację procedury kontroli koncentracji poprzez wprowadzenie skrócenia czasu postępowań w przypadku tzw. prostych koncentracji i wprowadzenie dwuetapowej procedury rozpatrywania wniosków w przypadku koncentracji bardziej skomplikowanych. Sprawy dotyczące prostszych koncentracji będą rozpatrywane w terminie 1 miesiąca, natomiast w sprawach skomplikowanych termin ten ulega przedłużeniu o 4 miesiące,

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie miał także możliwość przedstawiania przedsiębiorcy uzasadnionych zastrzeżeń co do planowanej koncentracji, a na wniosek przedsiębiorcy istnieje możliwość utajnienia części decyzji Prezesa UOKiK wyrażającej warunkową zgodę na koncentrację, w zakresie dotyczącym terminu spełnienia warunków nałożonych na przedsiębiorcę.

Nowelizacja wprowadza także nową instytucję dobrowolnego poddania się karze pieniężnej. Zmiana ta ma na celu usprawnienie i skrócenie postępowań antymonopolowych. Zmiana ta zakłada możliwość zapoznania się przez uczestnika postępowania z planowanym rozstrzygnięciem i zaakceptowanie ustaleń przyjętych w trakcie postępowania co do okoliczności sprawy i planowanej wysokości kary co powoduje obniżenie kary o 10%.

Ustawa zmienia również przepisy dotyczące możliwości łagodzenia kar (tzw. leniency). Program taki przewiduje możliwość obniżenia kary lub odstąpienie od nałożenia kary pieniężnej nakładanej za stosowanie niedozwolonej praktyki, w przypadku gdy przedsiębiorca sam poinformuje Prezesa UOKiK o stosowaniu danej praktyki. W ramach wprowadzanych zmian przewidziano ponadto wprowadzenie nowej instytucji tzw. leniency plus. Przewiduje ona możliwość przyznania obniżki kary dla przedsiębiorcy, który złożył wniosek leniency, ale nie udało mu się uzyskać odstąpienia od wymierzenia kary, lecz ujawni organowi antymonopolowemu informacje na temat innego niedozwolonego porozumienia, dotychczas nieznanego organowi.

Prezesa UOKiK będzie miał możliwość nakładania na osoby fizyczne zarządzające działalnością przedsiębiorcy kar finansowych za naruszanie przez przedsiębiorcę zakazu zawierania porozumień ograniczających konkurencję oraz będzie mógł publicznie ostrzegać o podejrzeniu naruszania zbiorowych interesów konsumentów w przypadku stosowania praktyk skierowanych do szerokiego kręgu konsumentów, mogących narazić konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki.

Ustawa wydłuża okres przedawnienia odnośnie praktyk ograniczających konkurencję z jednego roku do 5 lat. Ponadto przyjęta ustawa dokonuje zmiany regulacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego w zakresie przepisów dotyczących postępowania przed sądem ochrony konkurencji i konsumentów.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: