eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wymiar czasu pracy w kwietniu 2011

Wymiar czasu pracy w kwietniu 2011

2011-04-15 12:45

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.
Sprawdźmy, czy święta wielkanocne obniżają wymiar czasu pracy.

Zgodnie z art. 130 § 1 kp obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oblicza się:
  1. mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  2. dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.

Obliczamy wymiar czasu pracy na kwiecień 2011 r.

1. Liczymy pełne tygodnie w kwietniu (tydzień to 7 kolejnych dni poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego). W kwietniu mamy następujące tygodnie:
  • 1–7 kwietnia,
  • 8–14 kwietnia,
  • 15–21 kwietnia,
  • 22–28 kwietnia,
zatem jest 4 tygodnie. Dokonujemy obliczeń 4 godz. x 40 godz. = 160 godz..

2. Do tego wyniku dodajemy iloczyn 8 godzin i liczby dni tzw. wystających, ale przypadających tylko od poniedziałku do piątku. W kwietniu są dwa dni tzw. wystające poza pełne tygodnie tj. 29 i 30 kwietnia. My jednak bierzemy pod uwagę tylko jeden dzień 29 kwietnia, bowiem jest to piątek (nie bierzemy pod uwagę 30 kwietnia, ponieważ przypada w sobotę). Dokonujemy następnych obliczeń: 8 godz. x 1 godz. = 8 godz..

3. Dodajemy oba wyniki: 160 godz. + 8 godz. = 168 godz..

4. Obniżamy wymiar czasu pracy za każde święto występujące w kwietniu i przypadające w innym dniu niż niedziela. W kwietniu jest jedno takie święto, tzn. 25 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny. Dokonujemy więc następnego obliczenia: 168 godz. – 8 godz. = 160 godz.

Wymiar czasu pracy w kwietniu, czyli liczba godzin do przepracowania wynosi 160. Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Jeżeli więc dla pewnej grupy pracowników 25 kwietnia byłby dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, to nie spowoduje obniżenia wymiaru czasu pracy. Zatem tacy pracownicy w kwietniu mieliby wymiar czasu pracy 168 godzin.

Podstawa prawna:
  • Art. 130 Kodeksu pracy.


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

oprac. : Płace w firmie

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.