eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Pracownik w sądzie: nowe dowody w apelacji

Pracownik w sądzie: nowe dowody w apelacji

2009-10-13 03:48

Rozważmy następujący przypadek: spór na linii pracodawca-pracownik znalazł swój finał na wokandzie sądu pracy. Wyrok okazał się korzystny dla pracodawcy. Pracownik ma zamiar odwołać się do sądu II instancji, ponieważ znalazł istotne dla jego sprawy dokumenty. Czy przedstawianie nowych dowodów w apelacji jest niczym nieograniczone?

Przeczytaj także: Kiedy postępowanie przed sądem pracy ulega zawieszeniu?

Przeprowadzanie postępowania dowodowego co do zasady nie leży w gestii sądu odwoławczego - poznaje on sprawę za pośrednictwem istniejących już akt. Nie oznacza to jednak, że nowe dowody w sprawie są niedopuszczalne.

Przypomnijmy, apelacja powinna czynić zadość wymogom przewidzianym dla pisma procesowego (art. 126 K.p.c.) oraz zawierać (art. 368 K.p.c.):
  • oznaczenie wyroku, od którego jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest on zaskarżony w całości czy w części,
  • zwięzłe przedstawienie zarzutów,
  • uzasadnienie zarzutów,
  • powołanie, w razie potrzeby, nowych faktów i dowodów oraz wykazanie, że ich powołanie w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie było możliwe albo że potrzeba powołania się na nie wynikła później,
  • wniosek o zmianę lub o uchylenie wyroku z zaznaczeniem zakresu żądanej zmiany lub uchylenia.

Z powyższego wynika, że pracownik, który zamierza przedstawić sądowi II instancji nowe dowody winien jest wykazać, że istnieją przyczyny usprawiedliwiające powołanie ich dopiero w tym momencie. Sąd II instancji ma bowiem pełne prawo pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji (por. art. 381 K.p.c.).

A zatem, na dopuszczenie nowych dowodów może liczyć tylko ten pracownik, który w dostateczny sposób wyjaśni sądowi, dlaczego nie powołał ich w niższej instancji. Warto przy tym podkreślić, że sąd II instancji jest zobligowany do (por. postanowienie SN z 18 października 2001 r., IV CKN 481/00):
  • dokonania wszechstronnej oceny wskazanych przez stronę okoliczności z punktu widzenia zasad omawianego przepisu,
  • podjęcia decyzji o dopuszczeniu bądź pominięciu nowych dowodów oraz
  • uzasadnienia podjętej decyzji.

Niedopuszczenie dowodu na istnienie faktów spornych między stronami, które ma istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, może być uznane za naruszenie istotnych przepisów postępowania i uzasadniać uwzględnienie kasacji (por. wyrok SN z 6 grudnia 1996 r., II UKN 26/96).

Pominięcie wnioskowanego w postępowaniu apelacyjnym dowodu bez ustosunkowania się sądu do tego wniosku stanowi natomiast naruszenie przepisu art. 381 K.p.c. i również uzasadnia uwzględnienie skargi kasacyjnej (por. wyrok SN z 16 kwietnia 1997 r., II UKN 56/97, OSNAPiUS 1998, Nr 3, poz. 96).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: