eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Spór o roszczenie ze stosunku pracy a skarga kasacyjna

Spór o roszczenie ze stosunku pracy a skarga kasacyjna

2009-02-07 13:25

Spory na linii pracownik-pracodawca niejednokrotnie znajdują swój finał w sądzie pracy. Czasami docierają nawet na wokandę Sądu Najwyższego. Nie oznacza to jednak, że każde orzeczenie można zaskarżyć do SN.

Przeczytaj także: Spory ze stosunku pracy - charakterystyka

Bez pominięcia sądu II instancji

Zgodnie z art. 3981- 39821 K.p.c., skarga kasacyjna przysługuje tylko i wyłącznie od prawomocnych wyroków lub postanowień wydanych przez sąd drugiej instancji. Innymi słowy, pracownik (pracodawca), który nie odwołał się od orzeczenia sądu pierwszej instancji, nie ma możliwości skorzystania ze skargi kasacyjnej i to nawet wówczas, gdy sprawa znalazła się w drugiej instancji wskutek odwołania strony przeciwnej (pracodawcy).

Tylko sprawy większej wagi

Nie należy również liczyć, że SN zajmie się każdym przypadkiem naruszenia prawa pracy- skarga kasacyjna przysługuje bowiem w sprawach o znacznym ciężarze gatunkowym (por. art. 3982 K.p.c. oraz uchwała SN z 27 lutego 1997 r., I PZ 4/97, OSNAPiUS 1998, Nr 2, poz. 46). Bezwzględnie więc sąd odrzuci sprawę z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, w której wartość przedmiotu zaskarżenia jest niż 10 000 zł.

Ponadto SN nie zajmie również stanowiska w sprawach dotyczących:
  • kar porządkowych,
  • świadectwa pracy i roszczeń z tym związanych,
  • deputatów lub ich ekwiwalentu.

Konieczny pełnomocnik

W postępowaniu przed Sądem Najwyższym obowiązuje zastępstwo stron przez adwokatów lub radców prawnych (art. 871 § 1 K.p.c.). W praktyce oznacza to, że skarga kasacyjna powinna zostać opracowana i wniesiona przez pełnomocnika pracownika (pracodawcy), a więc adwokata lub radcę prawnego, chyba że wnoszącym skargę jest prawnik (np. notariusz, profesor prawa). Tego rodzaju wymóg jest zdeterminowany koniecznością zapewnienia rzetelnego przygotowania środka odwoławczego do SN.

Reprezentantem pracownika może być również adwokat ustanowiony z urzędu bądź radca prawny związku zawodowego lub organizacji zrzeszającej emerytów i rencistów.

Skarga jak pismo procesowe

Skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie (okręgowego lub apelacyjnego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych). Co ważne, musi ona zadośćuczynić wszelkim wymogom formalnym pisma procesowego. A zatem powinna zawierać m.in. (art. 126 § 1 K.p.c.):
  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowana,
  • imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
  • oznaczenie rodzaju pisma (skarga kasacyjna),
  • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
  • wymienienie załączników.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: