eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Odszkodowanie za szkodę wyrządzoną pracodawcy

Odszkodowanie za szkodę wyrządzoną pracodawcy

2009-09-19 00:15

Kodeks pracy rozróżnia odpowiedzialność materialną pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy oraz za mienie powierzone. Te dwa rodzaje odpowiedzialności zostały uregulowane nieco odmiennie.

Przeczytaj także: Odpowiedzialność pracownika za mienie pracodawcy

Jeśli pracownik wyrządził pracodawcy szkodę, ten może żądać zapłaty odszkodowania. Jednak jego wysokość nie zawsze będzie odpowiadała uszczerbkowi, jaki poniósł pracodawca. Prawo pracy wprowadza w tym zakresie pewne ograniczenia.

Kodeks pracy rozróżnia odpowiedzialność materialną pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy oraz za mienie powierzone. Te dwa rodzaje odpowiedzialności zostały uregulowane nieco odmiennie.

Tylko trzykrotność wynagrodzenia brutto

Odszkodowanie należne pracodawcy ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, co oznacza, że odpowiedzialny za nią pracownik musi pokryć to, co pracodawca przez niego utracił. Jednak odszkodowanie to nie może przekroczyć trzymiesięcznego wynagrodzenia brutto przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik wyrządził szkodę umyślnie - wówczas będzie zobowiązany do pokrycia szkody w pełnej wysokości.

Trzymiesięczne wynagrodzenie pracownika oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, bez uwzględniania zmian w warunkach wynagradzania lub wysokości składników wynagrodzenia wprowadzonych po dniu wyrządzenia szkody.

I tylko za rzeczywistą stratę

Pracownik odpowiada tylko w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę, czyli za uszczerbek w jego majątku. Nie ma natomiast obowiązku pokrycia szkody polegającej na utraceniu przez pracodawcę korzyści, których w związku ze szkodą ten nie osiągnął. Ponownie wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik wyrządził szkodę umyślnie – wówczas odpowiada i za rzeczywistą stratę, i za utracone korzyści.

Przykład z życia:
Pracownik zepsuł jedną z maszyn produkcyjnych w zakładzie pracy. Koszt jej naprawy wyniósł 5.000 złotych. Ponadto przez 2 tygodnie maszyna była wyłączona z produkcji, w wyniku czego zakład pracy nie uzyskał 10.000 złotych, które zarobiłby na wyprodukowanych w tym czasie materiałach. Pracownik w dniu wyrządzenia szkody zarabiał 1.500 złotych miesięcznie.

Pracownik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności materialnej tylko pod warunkiem, że można przypisać mu winę w wyrządzeniu szkody. Jeżeli jest to wina nieumyślna, tzn. pracownik zepsuł maszynę z niedbalstwa lub przez lekkomyślność (np. nie doczytał instrukcji obsługi, nie upewnił się, czy maszyna pracuje we właściwym trybie), będzie odpowiadał jedynie w granicach rzeczywistej straty pracodawcy (koszt naprawy maszyny) i tylko do wysokości trzykrotności wynagrodzenia. A zatem będzie zobowiązany do zapłaty odszkodowania w wysokości 4.500 złotych. Jeśli zaś działał umyślnie (specjalnie zepsuł maszynę lub przewidując możliwość jej zepsucia, godził się na to), odpowiada za szkodę w pełnej wysokości, tzn. za rzeczywistą stratę i utracone korzyści. W tym przypadku musiałby zapłacić pracodawcy kwotę 15.000 złotych tytułem odszkodowania.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: