eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Dzień Dziecka. Jak kupić bezpieczne zabawki?

Dzień Dziecka. Jak kupić bezpieczne zabawki?

2017-06-01 12:32

Dzień Dziecka. Jak kupić bezpieczne zabawki?

Zabawki © Alekss - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sprzęt sportowy, puzzle, interaktywne lalki, drewniane klocki, fidget spinner, dron, a może trampolina? Półki polskich sklepów uginają się od zabawek. Którą wybrać? Bez wątpienia najlepsza jest ta, która sprawi dziecku największą radość. Kwestią zupełnie pierwszoplanową jest jednak bezpieczeństwo. W Dzień Dziecka UOKiK przypomina o zasadach, dzięki którym zyskamy maksimum pewności, że zakupiliśmy bezpieczne zabawki.
Mamy Dzień Dziecka. Święto najmłodszych to świetna okazja, aby przypomnieć dorosłym, na co powinni zwrócić uwagę, kupując prezenty.

Jak kupować bezpieczne zabawki
  • Bezpieczne zabawki to takie, które są przystosowane do wieku. Niezbędnych informacji należy szukać na opakowaniu. I tak np. należy się upewnić, że przeznaczone dla najmłodszych maskotki, gryzaki, klocki czy lalki dla najmłodszych nie mogą zawierać małych części – dziecko mogłoby się nimi udławić.
  • Upewnij się, że zabawka nie ma ostrych krawędzi lub sztywnych lub wystających elementów. Krzesełka, stoliki czy inne składane sprzęty muszą być wyposażone w blokadę, która zabezpiecza je przed otwarciem.
  • Czytaj instrukcje. Powinny być one dołączone np. do rowerków, hulajnóg czy huśtawek. Jeśli produkt wymaga samodzielnego złożenia – obowiązkiem przedsiębiorcy jest dostarczenie instrukcji montażu.
  • Jeżeli jednym z elementów są linki i sznurki, sprawdź, czy nie są za długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.
  • Bezpieczne zabawki oznaczone są symbolem CE. Jest to deklaracja producenta, że spełnia ona zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.
  • Jeśli uważasz, że zabawka nie jest bezpieczna, sprawdź, czy nie znajduje się ona w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami na stronie UOKiK lub w europejskim systemie RAPEX. Możesz również zgłosić się do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Nadzoru Rynku w UOKiK.

Bezpieczne zabawki – działania UOKiK i IH


Zabawki dostępne na rynku są stale kontrolowane przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK. Inspektorzy sprawdzają m.in., czy na każdej znajduje się znak CE, czy dołączone są ostrzeżenia i wymagane instrukcje obsługi. Laboratoria UOKiK badają sposób wykonania, emisję hałasu, a także, czy zastosowane przez producenta materiały nie zawierają niedozwolonych substancji.

W 2016 roku kontrolerzy sprawdzili łącznie 2302 zabawki. Zakwestionowanych zostało 26 proc. Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło oznakowania, w tym przede wszystkim umieszczania prawidłowych ostrzeżeń. Wśród najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości znalazło się np. niezasadne umieszczanie informacji, że zabawka nie nadaje się dla dzieci w wieku 0-3 lata (107 przypadków) na produktach przeznaczonych dla maluchów w tym wieku (np. pluszowych misiach). Inspektorzy kwestionowali też brak wymaganych ostrzeżeń (73 przypadki).

fot. mat. prasowe

Bezpieczne zabawki

Zabawka powinna być przystosowana do wieku dziecka.


Do zbadania pod względem wad konstrukcyjnych oraz występowania niedozwolonych substancji inspektorzy wytypowali 281 zabawek. Zakwestionowali 111 próbek (blisko 40 proc.). Przykłady stwierdzonych nieprawidłowości to za małe elementy w zabawkach dla najmłodszych (dzieci mogły je połknąć lub zakrztusić się nimi), zbyt długie linki lub otwory (groziły zaplątaniem się ręki, głowy, czy szyi dziecka) oraz łatwe składanie się niektórych zabawek (stwarzało ryzyko zmiażdżenia, skaleczenia lub przytrzaśnięcia palców dziecka w trakcie zabawy).

Przekroczenie dopuszczalnej zawartości szkodliwych ftalanów kontrolerzy stwierdzili w 44 z 133 sprawdzonych zabawek (33,1 proc.) - np. w lalkach oraz figurkach. Substancje te służą do zmiękczania części plastikowych. Są dozwolone w stężeniu nie wyższym niż 0,1 proc. w stosunku do masy materiału. W przeciwnym wypadku mogą negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną dziecka.

Konsekwencją działań podejmowanych przez prezesa UOKiK i Inspekcję Handlową 2016 r. było wycofanie z rynku blisko 55 tys. sztuk zabawek, usunięcie niezgodności w 3,9 tys. i zniszczenie ponad 48 tys.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.