eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Czy nowy Kodeks Pracy będzie odpowiedzią na realne potrzeby?

Czy nowy Kodeks Pracy będzie odpowiedzią na realne potrzeby?

2016-10-07 00:50

Czy nowy Kodeks Pracy będzie odpowiedzią na realne potrzeby?

Czy nowy Kodeks Pracy będzie odpowiedzią na realne potrzeby? © M. Schuppich - Fotolia.com

Na stronie Ministerstwa Rozwoju czytamy, że celem pakietu "100 zmian dla firm" ma być poprawa otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorstw. Czy planowane zmiany faktycznie są w stanie ułatwić życie biznesowi? Federacja Przedsiębiorców Polskich uważa, że są na to duże szanse, podkreślając przy tym znaczenie planowanej nowelizacji Kodeksu Pracy, która zmierza m.in. w kierunku zwiększenia wiarygodności w selekcji pracowników "wrażliwego" sektora finansowego. Proponowane ułatwienia mają być szczególnie istotne z punktu widzenia małych i średnich firm. Projektodawca dąży także do większej ochrony praw pracowniczych.
„Nowelizacja Kodeksu Pracy ma szczególnie istotne znaczenie, gdyż dotyczy delikatnych w swojej naturze kwestii pracowniczych. Oceniamy, że propozycje przedstawione przez projektodawcę w wyważony i celny sposób adresują kilka kluczowych kwestii, związanych z m.in. aktualnymi wyzwaniami rynku finansowego, aktywizowaniem chęci do zatrudniania przez mniejszych przedsiębiorców oraz wsparciem dla pracowników. Wiarygodność sektora finansowego nabiera wręcz strategicznego znaczenia w obliczu wymagającej sytuacji branży w wymiarze zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. W propozycjach nie zabrakło założeń uelastycznienia i uproszczenia działalności mniejszych przedsiębiorców. Projektodawca pamiętał również o prawach pracowniczych. W efekcie jest szansa na wyeliminowanie kilku nieużytecznych przepisów” – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Nowelizacja Kodeksu Pracy obejmuje następujące propozycje:
  • prawo żądania zaświadczenia o niekaralności przez pracodawcę podlegającego nadzorowi KNF (pracodawca podlegający nadzorowi KNF będzie miał prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania informacji w zakresie skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo)
  • wprowadzenie regulaminu wynagradzania w przedsiębiorstwie powyżej 50 pracowników (wobec dotychczas powyżej 20)
  • wprowadzenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w przedsiębiorstwie powyżej 50 pracowników (wobec dotychczas powyżej 20)
  • likwidacja obowiązku wydania świadectwa pracy pracownikowi po 24 miesiącach zakładowego stażu pracy
  • wydłużenie do 14 dni (z 7 dni obecnie) terminu na wniesienie odwołania do sądu pracy przez pracownika (obecne funkcjonowanie dwóch terminów odwołań powoduje pomyłki, których skutki są dotkliwe dla pracowników. Termin 7-dniowy wydaje się zbyt krótki na prawidłowe sformułowanie pozwu)

fot. M. Schuppich - Fotolia.com

Czy nowy Kodeks Pracy będzie odpowiedzią na realne potrzeby?

Propozycje przedstawione przez projektodawcę w wyważony i celny sposób adresują kilka kluczowych kwestii, związanych z m.in. aktualnymi wyzwaniami rynku finansowego, aktywizowaniem chęci do zatrudniania przez mniejszych przedsiębiorców oraz wsparciem dla pracowników.


„Zwracamy szczególnie uwagę na jedną ze zmian, która w zamyśle projektodawcy ma na celu umożliwienie podmiotom sektora finansowego prowadzenie jeszcze bardziej rozważnej polityki kadrowej. Dostrzegamy wskazany przez autorów zmian interes społeczny i dbałość o stabilność gospodarki. Podkreślamy, że przez polski sektor finansowy przetoczyły się w ostatnich latach turbulencje, które uświadamiają że branża wymaga nadzwyczajnej weryfikacji kadr” – dodaje Marek Kowalski.

Przydatne linki:
Kodeks pracy


Według badania przeprowadzonego przez PARP, aż 35% przedsiębiorców wskazywało na zniesienie obowiązku ustalania regulaminu wynagradzania, zaś 30% wskazań dotyczyło obowiązku ustalania regulaminu pracy, jako zmianę, która może najbardziej usprawnić funkcjonowanie ich przedsiębiorstwa.
„Projektodawca wychodzi bezpośrednio naprzeciw tym oczekiwaniom proponując złagodzenie wymogów prawa pracy. Odnosimy się do tych propozycji z dużą aprobatą, ponieważ są one bezpośrednią reakcją na potrzeby mniejszych przedsiębiorców. Podobnie, jak w przypadku propozycji idących w kierunku zmniejszenia uciążliwości kontroli, czy zmian w ustawie o rachunkowości spodziewamy się istotnego pozytywnego impulsu w postaci dodatkowej aktywności ze strony rozwijających się podmiotów. Pozytywnie odbieramy również zakładane ujednolicenie terminów odwołań do sądu pracy, które ma na celu zwiększenie zaufania przedsiębiorców i pracowników do prawa oraz ochronę sytuacji prawnej pracownika. Zdecydowanie wspieramy każdą zmianę, która zmierza ku uproszczeniu i zwiększeniu przewidywalności legislacji oraz budowaniu kapitału zaufania między państwem, przedsiębiorcami i pracownikami” – wskazuje przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: