eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Zamówienia publiczne: jednolity europejski dokument zamówienia

Zamówienia publiczne: jednolity europejski dokument zamówienia

2016-02-08 13:45

Zamówienia publiczne: jednolity europejski dokument zamówienia

Jednolity europejski dokument zamówienia © glisic_albina - Fotolia.com

W art. 59 dyrektywy 2014/24/UE wprowadzono nową instytucję jaką jest jednolity europejski dokument zamówienia.

Przeczytaj także: Zamówienia publiczne: zabezpieczenie należytego wykonania umowy

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia to ustandaryzowane oświadczenie własne wykonawcy, w którym wykonawca potwierdza, że nie podlega wykluczeniu i spełnia ustalone przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu, w tym obiektywne kryteria mające na celu ograniczenie liczby wykonawców dopuszczonych do udziału w postępowaniu.

Na gruncie nowej dyrektywy 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych Jednolity Europejski Dokument Zamówienia będzie podstawowym dokumentem potwierdzającym spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Pełnej dokumentacji potwierdzającej spełnianie warunków udziału w postępowaniu zamawiający będzie żądał jedynie od wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Dodatkowo, na każdym etapie postępowania, zamawiającemu będzie przysługiwało uprawnienie do zwrócenia się do wykonawców o przedłożenie wszystkich lub niektórych dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania.

Jednolity europejski dokument zamówienia redukuje konieczność uzyskiwania urzędowych zaświadczeń do każdego postępowania, a także przerzuca na zamawiających obowiązek ewentualnego pozyskania takich dokumentów, o ile dostępne są one poprzez bezpłatne krajowe bazy danych.

fot. glisic_albina - Fotolia.com

Jednolity europejski dokument zamówienia

W art. 59 dyrektywy 2014/24/UE wprowadzono nową instytucję jaką jest jednolity europejski dokument zamówienia.


Z treści dyrektywy wynika, iż jednolity europejski dokument zamówienia obejmuje oświadczenie wykonawcy stwierdzające, że odpowiednie podstawy wykluczenia nie mają zastosowania, że odpowiednie kryteria kwalifikacji są spełnione i że wykonawca przedstawi odpowiednie informacje wymagane przez instytucje zamawiającą. Jest on więc połączeniem oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu z udziału w postępowaniu oraz wykazów i oświadczeń wymaganych przez zamawiającego na potwierdzenie spełnienia warunków udziału w postępowaniu.

Formularz jednolitego europejskiego dokumentu ma 20 stron. Taki dokument trzeba będzie przedstawiać dla Wykonawcy oraz podmiotu trzeciego na potencjale, którego Wykonawca polega a także dla konsorcjantów.

Obecnie trwają prace nad projektem rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) ustanawiającego standardowy formularz Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia.

Nie wiadomo jeszcze jaki jeszcze kształt przybierze formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Zakres jego stosowania będzie z pewnością różny w poszczególnych krajach członkowskich.

Termin implementacji dyrektywy 2014/24/EU do prawa krajowego upływa 18.04.2016r.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: