2023-01-12 11:59
Koncyliacja w Prokuratorii Generalnej tańsza i szybsza niż sprawa sądowa © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Skutki wojny w Ukrainie utrudniają wykonanie umów o roboty budowlane
Jedną z metod rozwiązania sporu w Prokuratorii jest przeprowadzenie koncyliacji, dzięki której problem rozwiązać można w kilka miesięcy. Coraz częściej korzystają z niej przedsiębiorcy, którym drastycznie rosnące koszty utrudniają planową realizację zamówienia, wymuszając konieczność waloryzacji pierwotnej kwoty umowy. Dla zamawiających jest to dobra droga do rozwiązania sporu i uniknięcia procesu sądowego, pozwalająca zaoszczędzić publiczne pieniądze potrzebne do przeprowadzenia nowego przetargu oraz sporu w sądzie.Chodzi przede wszystkim o umowy, które były zawarte w zupełnie innych realiach gospodarczych, czyli przed gwałtownymi, nie do przewidzenia na etapie składania oferty, skokami cen materiałów, paliwa czy energii. Ma to szczególne znaczenie dla umów, których realizacja jest poważnie zagrożona, głównie dużych zamówień publicznych – tłumaczy mecenas Adam Świecki z kancelarii Świecki i dodaje, że z możliwość przeprowadzenia koncyliacji powinien skorzystać każdy zamawiający i wykonawca, którym zależy na szybkim rozwiązaniu sporu oraz ukończeniu zamówienia publicznego.
Gdy sprawa trafia na sądową wokandę, może ciągnąć się nawet kilka lat i kosztować kilkaset tysięcy złotych. Jest to trudna sytuacja dla obu stron. Zamawiający, czyli najczęściej samorządy, muszą mierzyć się z rozpoczęciem kolejnego przetargu, znalezieniem nowego finansowania dla inwestycji, a w konsekwencji znacznym wydłużeniem realizacji całego projektu. Z kolei dla wykonawcy może to oznaczać nawet bankructwo.
fot. mat. prasowe
Koncyliacja w Prokuratorii Generalnej tańsza i szybsza niż sprawa sądowa
Przedsiębiorcom coraz trudniej realizować wieloletnie publiczne kontrakty podpisane przed pandemią, w innych realiach gospodarczych. Zapowiadane szumnie zmiany w ustawie o Pzp nie przyniosły oczekiwanych rozwiązań, a zamawiający boją się korzystać z istniejących mechanizmów umożliwiających waloryzację wynagrodzeń wykonawców.
Przedsiębiorca powinien pokazać koncyliatorowi sposób wyliczenia wzrostu kosztów. Mogą to być faktury, oferty czy informacje ze składów lub hurtowni – mówi mecenas Adam Świecki i podkreśla, że ogromną zaletą tego postępowania jest jego prostota i krótki czas rozwiązania sprawy.
oprac. : eGospodarka.pl
Tarcza antykryzysowa 4.0: zmiany w zamówieniach publicznych
E-przetargi. Na co zwracać uwagę, by przebiegły bezproblemowo?
E-przetargi, czyli krajobraz po zmianach
Ochrona podwykonawców w zamówieniach publicznych
Czy restrukturyzacja firmy wyklucza możliwość ubiegania się o zamówienie publiczne?
Zamówienia publiczne: uczciwa konkurencja ciągle szwankuje
Zamówienia publiczne. Lista problemów jest długa
Rażąco niska cena w zamówieniach publicznych
Zamówienia publiczne: konstrukcja SIWZ
Czy jeżeli w dokumentach dotyczących zamówienia publicznego widnieje zapis: "należy podać minimalny procentowy wskaźnik zatrudnienia osób ...
Proszę o odpowiedź czy JEDZ w przypadku spółek cywilnych wypełnia każdy ze wspólników na osobnym druku? Czy wystarczy jeden wspólny?
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Sprzedaż telewizorów spadła w IV kw. 2022 o 20% r/r
Zawody poszukiwane na rynku pracy. To warto studiować
Mercedes-Benz C 220 d 4MATIC All-Terrain
Wynagrodzenia 2022. Najwyżej i najniżej opłacane branże
Szybka sprzedaż dużego mieszkania problematyczna w 2023 roku?
Ferie zimowe za drogie dla Polaków? 6 na 10 nie planuje wyjazdu
Fałszywe aplikacje w Apple App Store. Randkowicze na celowniku