eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Zamówienia publiczne: komu pomoże GDDKiA?

Zamówienia publiczne: komu pomoże GDDKiA?

2013-01-10 13:19

Przeczytaj także: Plany infrastrukturalne a ceny gruntów


W praktyce jednak nie wszystkie świadczenia podlegają procedurom odbiorowym lub jakimkolwiek podobnym, a podmiot spełniający świadczenie nie zawsze dysponować będzie potwierdzeniem jego wykonania. Problemy rodzić będą również te sytuacje, w których wykonawca odmówił odbioru robót albo potwierdzenia spełnienia świadczeń innego rodzaju, np. z uwagi na jego niezgodność z umową. W takich sytuacjach możliwość zaspokojenia należności w trybie Ustawy wydaje się wątpliwa.

Czy postanowienia ustawy w ogóle można stosować do podwykonawców?

Regulacje Ustawy nie znajdą zastosowania w przypadku należności, które mogą być zaspokojone na podstawie art. 6471 Kc. Chodzi o należności wynikające z umów, na które inwestor wyraził zgodę. Spośród podwykonawców zatem Ustawie podlegać mieli wyłącznie ci, którzy nie mogą domagać się zapłaty bezpośrednio od inwestora. Tu jednak pojawia się kolejna wątpliwość.

Zgodnie z art. 6471 par. 2 Kc. do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą wymagana jest zgoda inwestora. Jeżeli inwestor ją wyraził, odpowiada za zapłatę należności podwykonawcy z mocy unormowań art. 6471 par. 5 solidarnie z wykonawcą. Należności wynikające z zawartych umów, na które inwestor wyraził zgodę, nie mogą być zaspokojone w trybie Specustawy.

Pojawia się zatem pytanie czy w trybie Ustawy mogą być zaspokajane należności tych podwykonawców, którzy zawarli umowę z wykonawcą w zakresie robót budowlanych bez zgody inwestora?

Aby rozstrzygnąć tę kwestię należy ustalić, jakie konsekwencje rodzi zawarcie umowy o roboty budowlane pomiędzy wykonawcą a podwykonawcą bez wymaganej zgody inwestora. Zdaniem jednych brak takiej zgody należy oceniać przez pryzmat ogólnych unormowań Kc. dotyczących zgody osoby trzeciej. W takim ujęciu brak zgody powoduje bezskuteczność czynności prawnej, a w konsekwencji prowadzi do jej nieważności. Zgodnie z tym stanowiskiem wszelkie należności podwykonawców wynikające z umów zawartych z wykonawcami robót budowlanych pozostają poza zakresem zastosowania przepisów Ustawy. Jeżeli bowiem inwestor wyraził zgodę na zawarcie umowy, wówczas należności podwykonawcy zaspokajane mogą być na podstawie art. 6471 Kc. Jeżeli natomiast jej nie wyraził wówczas czynność jest bezskuteczna.

Zgodnie z innym stanowiskiem zgoda na zawarcia umowy o roboty budowlane przez wykonawcę z podwykonawcą wymagana jest tylko dla powstania solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy względem podwykonawcy. W tym ujęciu brak zgody nie warunkuje skuteczności samej umowy, wyłącza natomiast możliwość dochodzenia zaspokojenia należności podwykonawcy na podstawie art. 6741 Kc.

Tylko przyjmując drugie z prezentowanych stanowisk podwykonawca, który nie uzyskał zgody, mógłby występować o zaspokojenie roszczeń w trybie Specustawy.

Biorąc powyższe czynniki pod uwagę, z założenia ograniczony już krąg beneficjentów Ustawy, w praktyce może zostać jeszcze bardziej zredukowany do nielicznych podmiotów.

Ograniczenia czasowe

Oprócz przedstawionych ograniczeń podmiotowych i przedmiotowych, z art. 3 Ustawy wynika dodatkowe ograniczenie czasowe. Przedmiotem zaspokojenia zgodnie z Ustawą mogą być tylko należności z umów zawartych w celu realizacji zamówienie udzielonego przed dniem wejścia w życie Ustawy lub zamówienia udzielonego po tej dacie, o ile postępowanie w przedmiocie jego udzielenia zostało wszczęte wcześniej. Dodatkowo koniecznym jest, aby zabezpieczenie należytego wykonania umowy nie zostało jeszcze wrócone wykonawcy. Chodzi tu o zabezpieczenie należytego wykonania umowy, którego zamawiający może żądać zgodnie z art. 147 Ustawy prawo zamówień publicznych. Zabezpieczenie podlega zwrotowi w terminie 30 dni po wykonaniu zamówienia, o ile zamawiający uzna, że zamówienie zostało wykonane w sposób należyty (art. 151 pzp). Z tego wynika, że Ustawa odnosi się tylko do przeszłości, nie regulują w jakikolwiek sposób kwestii zaspokojenia należności związanych z realizacją zamówień publicznych, jeżeli postępowanie w przedmiocie ich udzielenia zostało wszczęte pod dniu wejścia w życie Ustawy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: