eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rozliczanie prywatnych wyjść a system czasu pracy

Rozliczanie prywatnych wyjść a system czasu pracy

2012-03-28 13:05

Przeczytaj także: Wyjścia prywatne w godzinach pracy


Odpracowanie zwolnienia w inny dzień - to praca w godzinach nadliczbowych

Pracodawca nie ma natomiast prawnej możliwości polecenia pracownikowi odpracowania czasu wolnego w innym dniu pracy, w ten sposób, że pracownik miałby w taki inny dzień świadczyć pracę w wyższym dobowym wymiarze czasu pracy. Takie polecenie stanowiłoby nieuzasadnione polecenie pracy w godzinach nadliczbowych. Za taką "dodatkową" pracę pracodawca miałby również obowiązek wypłacić pracownikowi, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych lub udzielić czasu wolnego od pracy.

W razie niedopracowania udzielonego czasu wolnego pracodawca może taką nieobecność w pracy uznać jako usprawiedliwiona, ale niepłatną. W takiej sytuacji pracownik otrzyma wynagrodzenie za pracę obniżone o liczbę godzin nieobecności w pracy.

Inny system czasu pracy lub praca na część etatu - większe szanse na polecenie odpracowania

Jak zostało napisane, odpracowanie prywatnego wyjścia z pracy jest możliwe o tyle o ile nie narusza dobowej oraz średniotygodniowej normy czasu pracy oraz zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W związku z tym, np. w systemie równoważnym czy przy zatrudnieniu w niepełnym wymiarze czasu pracy, już łatwiej znaleźć dzień, w którym pracownik będzie mógł odpracować prywatne wyjście z pracy nie naruszając przy tym powyższych zasad.

Przykład:
Pracownik zatrudniony jest w systemie równoważnym. Na dany tydzień ma zaplanowaną pracę w następujący sposób:
  • poniedziałek - 8 godzin,
  • wtorek - 4 godziny,
  • środa - 4 godziny,
  • czwartek - 12 godzin,
  • piątek - wolny.
Pracownik poprosił pracodawcę o 2 godziny wolnego w poniedziałek w celu załatwienia spraw osobistych. W takiej sytuacji pracodawca będzie mógł polecić odpracowanie tych 2 godzin np. we wtorek lub środę ("dodatkowa" praca nie będzie naruszała dobowej 8-godzinnej normy) lub ewentualnie w piątek pod warunkiem, że pracownik ma zapewnioną większą niż minimalną liczbę dni wolnych w miesiącu i nawet przyjście do pracy w tym dniu nie spowoduje, że złamana zostanie zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 128, art. 129 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: