eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Odpowiedzialność zarządu za stan finansów spółki

Odpowiedzialność zarządu za stan finansów spółki

2012-03-14 11:45

Przeczytaj także: Spółka nie ma majątku. Czy powinna złożyć wniosek o upadłość?


Ponadto do wniosku należałoby załączyć następujące dokumenty (art. 23 ust. 1 puin):
  • odpis z Krajowego Rejestru Sądowego,
  • aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników,
  • bilans sporządzony dla celów tego postępowania, na dzień nie późniejszy niż trzydzieści dni przed dniem złożenia wniosku,
  • spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty, a także listę zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na majątku spółki wraz z datami ich ustanowienia,
  • oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku,
  • spis podmiotów zobowiązanych majątkowo wobec spółki wraz z adresami, z określeniem wierzytelności, daty ich powstania i terminów zapłaty,
  • wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko spółce,
  • informację o postępowaniach dotyczących ustanowienia na majątku spółki hipotek, zastawów, zastawów rejestrowych i zastawów skarbowych oraz innych obciążeń podlegających wpisowi w księdze wieczystej lub w rejestrach, jak również o prowadzonych innych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących majątku spółki,
  • informację o miejscu zamieszkania reprezentantów spółki.
Oprócz tego gdyby spółka wnosiła o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, wtedy musiałaby dodatkowo dołączyć do wniosku:
  • propozycje układowe wraz z propozycjami finansowania wykonania układu,
  • rachunek przepływów pieniężnych za ostatnie dwanaście miesięcy, jeżeli spółka obowiązana była do prowadzenia dokumentacji umożliwiającej sporządzenie takiego rachunku.
Ponadto spółka zawsze powinna dołączyć także oświadczenie na piśmie co do prawdziwości danych zawartych we wniosku (art. 25 ust. 1 puin). Jeżeli spółka nie może dołączyć do wniosku dokumentów to powinna podać przyczyny ich niedołączenia oraz je uprawdopodobnić (art. 23 ust. 3 puin).
Zgodnie z art. 27 ust. 3 puin sąd ma dwa miesiące od złożenia wniosku na wydanie postanowienia w sprawie ogłoszenia upadłości. Na postanowienie to przysługuje zażalenie, które sąd drugiej instancji rozpoznaje w terminie miesiąca od dnia przedstawienia mu akt sprawy (art. 27 ust. 3 puin).

Natomiast w razie gdyby wniosek spółki o ogłoszenie upadłości nie odpowiadał wymogom określonym w ustawie lub był nienależycie opłacony, wówczas sąd zwróci go bez wzywania o uzupełnienie lub opłacenie wniosku.

Odpowiedzialność za prowadzenie księgowości
Warto także zauważyć, że całkowita odpowiedzialność za prowadzenie księgowości i rozliczanie podatków w spółce spoczywa na członkach zarządu spółki. Zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości - z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury - zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą. W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, a nie została wskazana osoba odpowiedzialna, odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie tego organu.

Kierownika jednostki definiuje art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości. Za taką osobę rozumie się przede wszystkim członka zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy - członków tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę.

Podstawa prawna:
  • art. 10, art. 11, art. 12, art. 21 ust. 1, art. 22 ust. 1 i 2, art. 23 ust. 1, art. 25 ust. 1, art. 27 ust. 3 Prawa upadłościowego i naprawczego.
  • art. 299 Kodeksu spółek handlowych,
  • art. 116 Ordynacji podatkowej,
  • art. 3 ust. 1 pkt 6 i art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości.


Portal SpolkaZoo.pl - serwis dla członków zarządów spółek z o.o. Praktyczne porady z zakresu prawa handlowego i zarządzania spółką, przydatne wzory dokumentów, informacje o zmianach w prawie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: