eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Uprawnienia rodzicielskie 2012

Uprawnienia rodzicielskie 2012

2011-12-05 10:26

Przeczytaj także: Urlop ojcowski i rodzicielski na działalności gospodarczej - jak skorzystać?


Kiedy złożyć wniosek o urlop uzupełniający?

Wniosek o udzielenie uzupełniającej części urlopu ojcowskiego należy złożyć nie później niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z tej części urlopu.

Pracownik, który skorzysta z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, np. w okresie od 28 grudnia 2011 r. do 3 stycznia 2012 r., będzie uprawniony do złożenia najpóźniej 31 grudnia 2011 r. (może uczynić to także wcześniej) wniosku o udzielenie mu części uzupełniającej urlop ojcowski i taki wniosek będzie wiążący dla pracodawcy. W praktyce zatem pracownik taki będzie korzystał z urlopu ojcowskiego od 28 grudnia 2011 r. do 10 stycznia 2012 r., a jego łączny wymiar wyniesie 2 tygodnie.

Zmiany w naliczaniu składek od osób przebywających na urlopach wychowawczych

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych w całości finansuje budżet państwa. Obecnie dla ustalenia tej podstawy bez znaczenia jest wymiar czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik korzystający z urlopu wychowawczego oraz wysokość wynagrodzenia za pracę uzyskiwanego przez niego przed dniem rozpoczęcia urlopu wychowawczego.

Wysokość składek na powyższe ubezpieczenia jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych i wynosi:
  • na ubezpieczenie emerytalne - 19,52% podstawy wymiaru,
  • na ubezpieczenia rentowe - 6% podstawy wymiaru.
W poprzednim stanie prawnym (tj. przed 1 stycznia 2009 r.) podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym w okresie 1 stycznia 2002 r. do 30 kwietnia 2004 r. stanowiła kwota odpowiadająca wysokości zasiłku stałego z pomocy społecznej, a następnie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2008 r. kwota odpowiadająca wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, tj. 420 zł (obecnie jest to kwota 520 zł).

Zmiany do przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Od 31 grudnia 2011 r. kończy się okres przejściowy, w którym na mocy przepisów ustawy z 6 grudnia 2008 r., nowelizującej Kodeks pracy i inne ustawy, podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym ustalona zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W 2011 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 1386 zł.

Począwszy od 1 stycznia 2012 r. w świetle zmian dokonanych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym będzie stanowiła kwota 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Wysokość przeciętnego wynagrodzenia jest ogłaszana w Monitorze Polskim w formie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Jednocześnie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o której wyżej mowa, nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. Ograniczenie to wprowadzono w celu uniknięcia sytuacji, w której odprowadzana do ZUS wysokość składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym przewyższałaby wysokość składek odprowadzanych za tego pracownika, gdyby z tego urlopu nie korzystał i normalnie pracował.

Zapamiętaj
Od 1 stycznia 2012 r. podstawą naliczania składek na ubezpieczenie społeczne i rentowe będzie 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Intencją przyjęcia powyższego rozwiązania było uchronienie przed dyskryminowaniem (pod względem wysokości przyszłej emerytury) rodziców, głównie pracujących kobiet, decydujących się na urlop wychowawczy. Miało to być także sygnałem ze strony państwa, że docenia się chęć wypełnienia przez pracowników funkcji rodzicielskich.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: