eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Jak sprawdzić organizatora turystyki?

Jak sprawdzić organizatora turystyki?

2011-05-17 11:33

Przeczytaj także: Wstrzymanie ruchu lotniczego: prawa konsumenta


Organizatorzy muszą składać marszałkowi województwa oryginały lub potwierdzone odpisy kolejnych umów gwarancji/ubezpieczeń nie później niż 14 dni przed upływem terminu obowiązywania umowy poprzedniej.

W przypadku wpłaty przez klienta należności za imprezę turystyczną lub zaliczki przekraczającej 10% ceny, firma turystyczna ma obowiązek pisemnie potwierdzić posiadanie takiej gwarancji lub umowy ubezpieczenia, łącznie ze wskazaniem sposobu ubiegania się o wypłatę środków. Ponadto przedsiębiorcy organizujący imprezy turystyczne za granicą, mają obowiązek zawarcia na rzecz uczestniczących w nich osób umów ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

Informacje na temat formy zabezpieczenia finansowego klientów (gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa bądź umowa ubezpieczenia na rzecz klientów) oraz wysokości sumy zabezpieczenia finansowego widnieją w ewidencji. Wskazana jest także data upływu gwarancji. Warto również zajrzeć do zawartej z biurem umowy o świadczenie usług turystycznych. W każdej takiej umowie powinien być wskazany rodzaj i zakres ubezpieczenia turystów oraz nazwa i adres ubezpieczyciela.

Minimalną wysokość sumy gwarancji, a w przypadku umów ubezpieczeniowych minimalną sumę gwarancyjną określa w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw instytucji finansowych.

Cel podróży

Istotna jest także rubryka ewidencji, w której widnieje zakres działalności danego organizatora. Dzięki tej informacji można zweryfikować, czy firma ma prawo świadczyć usługi turystyczne w państwie, w którym klient planuje spędzić urlop.

Kraje, na terenie których wykonywana jest działalność organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, podzielone zostały na cztery grupy. Grupa I obejmuje jedynie Polskę. Natomiast ostatnia grupa IV to państwa sąsiednie: Białoruś, Czechy, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina oraz Rosja ograniczona do obwodu Kaliningradzkiego. Grupa II to reszta państw kontynentu europejskiego, łącznie z Rosją i Turcją. Inne kraje oraz Wyspy Kanaryjskie przynależą już do grupy III.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 29.08.1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2004 r. nr 223, poz. 2268 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
Przeczytaj także: Zmiany umowy turystycznej Zmiany umowy turystycznej

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: